Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Sağlık

Adet Gecikmesi Ne Kadar Sürer?

Adet gecikmesi pek çok bayan için sıkıntılı günlerin başlangıcı sayılabilir. Elbette ki hamilelik beklentisi bulunmuyor ise.  Adet gecikmesi ne kadar sürer sorusunu cevaplamak gerekirse normalde maksimum 7 gün sürmektedir. Daha fazla olması farklı sorunların olduğunu gösterir.

Kaç Günde Bir Adet Görülür?

Sağlıklı bayanlar 12 yaşında adet görmeye başlar ve bu adet görme periyodu menopoz dönemine girinceye kadar devam eder. Bayanlar normalde 28 günde 1 adet olmaktadır ancak bu aralık kimi zaman 21 günde 1’e kimi zaman ise 35 günde 1’e kadar da olabilmektedir.

Adet dönemi ise sağlıklı bayanlarda toplamda 4 gün boyunca gerçekleşir ancak yine çeşitli faktörlere bağlı olarak 7 gün kadar adet kanamalarımın sürme ihtimali de bulunmaktadır.

2 Ay Adet Gecikmesi Normal mi?

Eğer hamilelik söz konusu değilse adet gecikmesi çeşitli sorunlar neden olabilmektedir. Adetleriniz sürekli olarak gecikiyorsa bu durum tıp dünyasında adet düzensizliği olarak tanımlanır. Bu tip durumlar uzun sürerse gebe kalmak sorun haline gelebileceği için kesinlikle bir jinekologdan destek alınmalıdır. Çünkü bu sorun ilerleyen dönemde daha farklı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Mevsimsel Adet Gecikmesi Ne Kadar Sürer?

Mevsimsel geçiş sürecinde bayanların hormonlarında ve güneş ışığından yararlanma süreçlerinde değişim söz konusudur. Bu alanda yapılan araştırmalar mevsimsel adet gecikmesi oluşabildiğini ortaya koymaktadır. Ancak mevsimsel adet gecikmesi ne kadar sürer sorusuna yanıt verebilecek bir araştırma bulunmuyor. Zira her bayanın hormonal yapısı ve verdiği tepkiler birbirinden farklı olacaktır.

Hamilelik Haricinde Adet Gecikmesinin Nedenleri

Adet gecikmesi genellikle kişinin hamile kalmasından dolayı ortaya çıkar. Adetiniz 7 günden fazla zamandır geciktiyse ve bir birlikteliğiniz varsa büyük ihtimalle hamilesiniz demektir. Fakat hamilelik söz konusu değilse aşağıda detaylı bir şekilde ele aldığımız etmenler adetinizin gecikmesine neden olabilir.

İlaç kullanımı

Bazen kullanılan ilaçlar kişinin periyodik olarak adet görmesini engeller ve adet düzensizliği oluşmasını tetikleyebilir. Eğer herhangi bir hastalıktan dolayı bir süredir ilaç kullanıyorsanız problemi ortadan kaldırmak için doktorunuza ilgili ilacı almaya başladıktan sonra adet gecikmesi meydana geldiğini belirtmelisiniz. Doktorunuz vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda sizlere daha farklı ilaçları reçete edecektir. Bu sayede adet gecikmelerinin önüne geçebilirsiniz.

Hormonlar

Hormonal düzensizlikler adet gecikmesi yaşanmasının en başlıca sebeplerden biridir. Ayrıca rahim de oluşacak rahatsızlıklar ya da kist varlığı da adet gecikmesi yapabilmektedir. Bu nedenle adet düzensizliği sorununuzda en kısa sürede doktora başvurmanız gerekmektedir.

Stres

Stres, hormonsal dengenin bozulmasına ve yumurtalıkların düzgün bir şekilde çalışmamasına neden olan bir durumdur. Aşırı derecede stresli bir yaşamınız varsa bu durum adetlerinizin gecikmesine neden olabilir. Stres kaynaklı adet gecikmelerini ortadan kaldırmak için üzerinizde yer alan stresten kurtulmanız yerinde bir karar olacaktır

Şişmanlık

Kişinin aşırı derecede fazla kilolu olması bir süre sonra hormonsal dengesinin bozulmasına neden olur. Bu da beraberinde adet gecikmelerini getirmektedir. Alınan fazla kilolar verilecek olursa kişide meydana gelen adet düzensizliği sona erecektir. Eğer adet gecikmesi yaşıyorsanız ve fazla kilolarınız varsa kısa süre içerisinde zayıflamaya çalışabilirsiniz. Bu sayede fazla kilolarınızdan kurtulup adet döngüsünü periyodik hale getirebilirsiniz.

Menopoz

Yumurtaların yumurtlamayı bırakıp gebe kalma ihtimalinin ortadan kalktığı döneme menopoz denilmektedir. Bu dönem ortaya çıktığı zaman kişi de ilk önceleri adet düzensizliği başlar ve uzun bir süre bu düzensizlikler devam edebilir. Erken menapoz aşamasında olanlar için doktor tarafından adet düzenleyici ilaçlar reçete edilebilmektedir. Menopoz evresinde bir süre boyunca düzensiz aralıklar ile adet görmeye devam edilebilir ancak bir süre sonra adetin tamamen kesileceğini belirtebiliriz.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu