Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Diğer

AİLE BAĞLARI

AİLE BAĞLARI

Bilindiği gibi aile toplumu oluşturan en küçük ve en önemli yapı taşıdır. Aile yapısı ve kültürü sağlam olan milletler hiçbir zaman medeniyet sayfalarından silinmezler. Kültür ve medeniyet tarihinde adı geçen toplumlara bakıldığında, yöntemleri yanlış da olsa, aileye önem verildiğini görürüz. Şimdi günümüzdeki aile bağlarının niye bu hale geldiğine bakalım.

BATIDAKİ AİLE BAĞLARI

Sosyologların araştırmalarına bakıldığına araştırdıkları temel kavram aile üzerine olmuştur. Bu araştırmalar sonucunda bireylerin gelişimini etkileyen faktörler olarak karşımıza çıkan etkenlerden bir tanesi de bireyin ailesinin tutum ve davranışlarıdır. Bütün psikolojik akımların temeline baktığımızda bireyin aile içindeki konumuna göre bireyin geleceği şekillendiriliyor.

Yani çocukluğu iyi geçen iyi bir birey, kötü geçen kötü bir birey oluyor. Şimdi aile ve toplum üzerine araştırma yapan kişiler referans olarak ya kendi ailesinin içindeki durumu göstermişlerdir ya da İncil ve Tevrat (ki Freud’un psikanaliz metodunun kaynağı Tevrat’ta geçen aile içi ilişkilerdir.) kaynaklıdır. Bu araştırmalardan önce batının aile yapısına baktığımızda sıkıntılı bir yapıyla karşılaşırız.

Şöyle ki eskiden beri aile bağları batılılar için önemli olamamıştır. Bunu orta çağda ki Avrupa’nın sosyal yapısına bakarsak görebiliriz. O zamanki kralların çoğunun akraba olduğunu ya da gayri meşru ilişkiden olduğunu bütün kaynaklardan görürüz. Bu akrabalık birinci derece akrabalığa dayanıyor. Toplumlarda ise ailenin bir önemi yoktu. Özellikle bireylerin aileye bir faydası yoksa.

Erkekler büyüyünce yapabilecekleri en iyi şey asker olmaktı. Kadınlar ise yapabilecekleri şey ise kötü yola düşmekti. Böyle bir aile bağlarının sakat olduğu bir toplumun bu zamanda ki rahatlığı ve gevşekliği bizi kandırıp çağdaşlık ve batılılık kisvesi atında bizim topluma empoze edilmesi ne kadar doğru olur düşünmek lazım.

Kaldı ki medeniyet ve gelişmişlik ailenin ve bireyin özgürlüğü anlamına gelmez. Günümüzde ki batının aile bağları örnek alınacak bir yapıda değil. Teknolojik açıdan doğudan üstün olmaları toplumsal yapı olarak üstün oldukları için değil, sömürgeden gelen kaynaklar ve doğunun kültürel yozlaşmasından kaynaklanıyor.

 ÜLKEMİZDE Kİ AİLE BAĞLARI

Batı kültürünün tersine bizim kültürümüzde aile bağları daha önemliydi. Önemliydi diyoruz çünkü bu önem maalesef gittikçe kayboluyor. Bunun en kötü örneği ülkemizde görülen boşanma davalarındaki artış. Bir toplumda boşanma davaları ne kadar çoğalırsa aile yapısı ve bağları o doğrultuda zayıflar. Bu da toplumun yapısını zayıflatır.

Böylece diğer milletlerin kontrolünde oluruz. Batının yozlaşmış aile anlayışını bizim aile yapısında da görmeye başladık. Özellikle bu yozlaşma sosyal medya, tv programları, diziler, filmler ve popüler insanların yaşam tarzları ile gözümüzün içine baka baka evlerimize kadar giriyor. Bunun sonucunda ne anne, baba, çocuk ve akraba arasında, ne karı- koca, ne de ihtiyar- genç arasında saygı ve sevgi kaldı.

Şöyle ki; artık anne- baba çocuklarını hem maddi yük olarak hem de özgürlüklerini kısıtlayan birer nesne olarak görmeye başladılar. Bunun sonucunda da çocuklar ya kreşe ya da kimsesizler yurduna bırakılmaya başlandı, ki bu kreşlerin ve yurtların artışı hiçte hayra alamet değil. Bunun dışında yaşlıların bakım evlerine bırakılması da hiç iyi bir durum değil toplumun geleceği için. Gençlerin de özgürlük bahanesi ile yapmış oldukları davranışlar geleceğimiz için hiç iç açıcı değil

Sonuç olarak geleceğimiz için aile bağlarımızı batının yozlaşmış, mazlumların kan ve göz yaşıyla beslenmiş kültürüyle yetişmiş bozuk aile yapısıyla değil kendi kültürümüz ve batının yok etmek için uğraştığı geleneklerimizle tekrardan onarmamız gerekiyor. Özgürlük, çağdaşlık, medeni olmak her istediğimizi her yerde ve her zaman kafamıza göre yapmak değildir.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu