Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Sağlık

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusu neden olur?

Ayak kokusu birçok sebepten kaynaklanabilir, bu yüzden tek bir nedene bağlamak çok doğru olmaz ama ilk akla gelen ise; uzun süre ayakkabının içinde duran ayakların terlemesinden dolayı kokuya sebep olmasıdır. Fakat başka birçok sebebi vardır. Örneğin; ter bezlerinin aşırı çalışması, çok fazla stres altında bulunmak, troid bezi hastalığı ve şeker hastalığı gibi sorunları olan kişilerde ayak kokusu problemi yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra ayakta oluşan mantar enfeksiyonu ve yeteri kadar içilmeyen su da ayak kokusuna sebep olabilmektedir. Son olarak ise, eğer bir hastalığınızdan ötürü kullandığınız düzenli bir ilaç varsa bunlardan dolayı da ayak kokusu oluşabilmektedir.

Ayak kokusu nasıl giderilir?

Seçeceğiniz ayakkabılar ayak kokusunu etkileyen en önemli unsurlardandır. Bu yüzden ayakkabı seçimleriniz ne kadar doğru olursa bu sorunu o kadar az yaşarsınız. Ayakkabı tercihiniz nemi içine hapseden ayakkabılar yerine hava alan olursa daha doğru bir tercih olacaktır. Bunun yanı sıra ılık su doldurduğunuz bir kovaya 2 yemek kaşığı karbonat ekleyerek ayaklarınızın temizliğini bu şekilde sağlayabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise ayakkabınızın içine dökeceğiniz pudra ile ayakkabı içindeki nemi azaltabilir, dolayısıyla kokunun da yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Ayak kokusunu engellemek için neler yapılabilir?

· Çoraplarınızı sık sık değiştiriniz.

· Ayaklarınızı güneşte bekleterek bakterilerin yok olmasının sağlayabilirsiniz.

· Günde en az iki defa ayaklarınızı bol su ile yıkayınız.

· Ayaklarınıza düzenli olarak nemlendirici sürebilirsiniz.

· Mümkün olduğunca ayaklarınızı nemden uzak tutup, kuru tutmaya çalışınız.

· Ayaklarınızın nefes almasını sağlayan sandalet tarzı açık ayakkabılar tercih ediniz.

· Polyester çoraplar yerine pamuklu çoraplar tercih ediniz.

· Çoraplarınız çamaşır suyu ile yıkayınız.

Ayak kokusuna iyi gelen doğal yöntemler

Karbonat: Karbonat ayak terinin pH’ını nötr-alize ederek kokulara neden olan bakterilerin sayısını azaltmaktadır. Bir leğeni ılık suyla doldurarak içine iki tatlı kaşığı karbonat atarak ayaklarınızı 20 dakika bekletiniz. Ayağınız kokusu azalana kadar bir hafta boyunca bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Lavanta yağı: Lavanta yağı kokuya yol açan bakterileri yok ederek, ayaklarınıza güzel bir koku vermesiyle beraber ayak mantarını da önlemeye yardımcı olmaktadır. Bir leğeni ılık suyla doldurduktan sonra içine 10-15 damla lavanta yağı damlattıktan sonra ayaklarınızı 15-20 dakika bekletip bu işlemi günde iki kez uygulayabilirsiniz.

Çay: İçinde tanik asit bulunan siyah çay bakterilere karşı koruma sağlayarak, ayak derisinde bulunan gözenekleri küçülterek terlemeyi engellemektedir. 2-3 adet poşet çayını demledikten sonra yarısına kadar su doldurduğunuz leğene boşaltıp, ayaklarınızı bu suda 15-20 dakika bekletiniz.

Sirke: Sirkenin içerisinde bulunan asit, bakterilerin yaşaması için uygun ortamı yok etmektedir. Yine aynı şekilde bir leğeni ılık suyla doldurduktan sonra iki su bardağı kadar sirke ilave ederek ayaklarınızı bu suda 10-15 dakika bekletip daha sonrada bol su ile yıkayınız.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu