Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
KadıncaSağlık

Ayak Kokusu Neden Olur

Sosyal yaşantıyı en derinden etkileyen sorunlardan birisi de mutlaka ayak kokularıdır. Bu durumdan kadın veya erkek fark etmeksizin sorun yaşanabilmekte.

Söz konusu ayak kokusu neden olur? Ayak kokusu sosyal hayatı derinden etkileyen en güçlü faktörlerden sadece birisidir. Söz konusu ayak kokusunun oluşumunda birden fazla neden bulunmakta. Genel olarak bakıldığında havasız kalan ayakları neden olarak göstermek en doğru tespit olacaktır.

Her ne kadar kapalı alanda kalan ayaklarda bu kokular oluşur desek de bazı durumlarda genetik faktörler de devreye girmekte. Hatta bazı kişilerde oluşum nedeni yanlış yaşam tarzı olarak da gösterilebilmektedir. Peki, ayak kokusu nedenlerini listeleyecek olursak karşımıza nasıl bir sonuç çıkacaktır.

Ayak Kokusu Neden Olur En Yaygın Sebepleri

Ayak kokusu neden olur? En yaygın sebepleri nelerdir? Genel olarak bilinen nedenlerin dışında bir de bilinmeyen bazı nedenler bulunmakta. Bilinmeyen nedenleri tespit etme amacı ile uzman bir doktora başvurmakta fayda var.

Ayak kokusunun oluşum nedenlerini sıra ile verecek olursak karşımıza bu şekilde bir tablo çıkıyor;

  • Genetik nedenlere bağlı kokular.
  • Günlük su tüketiminin altında su tüketmek.
  • Ter bezlerinin fazla çalışması.
  • Mantar enfeksiyonları.
  • Yan etkisi ayaklarda koku yapmak olan bir ilaç kullanımı sebep olabilir.
  • Fazla stresli bir yaşam sürdürmek.
  • Şeker hastalığına bağlı ayak kokusu.
  • Tiroit bezi hastalıkları ayak kokusuna neden olabilir.

Ayak Kokusu Geçirme Yolları

Ayak kokusu geçirme yolları nelerdir? Ayak kokusuna yol açabilecek durumları gözlemledik, söz konusu nedenlere bağlı olarak oluşabilen ayak kokularına karşı da göstereceğimiz yöntemleri kullanabilirsiniz.

Söz konusu ayak kokularını geçirme yolları fayda sağlamadığı zamanlarda bu alanda uzman olan bir hekime başvurmanızda fayda bulunacaktır. Her ne kadar ayak kokusuna iyi gelecek doğal yöntemleri sizler için derlemiş olsak da mantar enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşan kokulara karşı çözüm üretmek bazen sorun yaşatabilmektedir.

Ayak Kokusuna Doğal Çözümler

Ayak kokusuna doğal çözümler nelerdir? Ayak kokusuna karşı başlatılan savaşta doğal yöntemleri kullanmayı tercih etmeniz gelecekteki sağlığınız için en iyi seçim olacaktır.

Neredeyse her evde bulunabilen ya da gördüğünüz ilk aktardan alabileceğiniz malzemeler ile ayak kokusuna karşı etkili bir savaş açabilirsiniz. Peki, ayak kokusuna doğal çözümler nelerdir?

Ayak Temizliği

Ayak temizliği bu konunun en başında gelmekte, söz konusu ayak bakımı her gün düzenli şekilde yapılmalıdır. Ilık su ile ayaklarınızı doğal sabunlar ile yıkamanızın yanı sıra her gün temiz çorap giymelisiniz.

Bazı durumlarda yanınızda taşıyacağınız yedek çorapları gün içinde değiştirmeniz oluşabilecek ayak kokusunun önüne geçecektir. Çoraplarınızın bulunduğu çekmeceye atacağınız bir parça karanfil kalıcı olarak hoş koku sağlayacaktır. Konu sadece çorap temizliği ile de bitmiyor, ayakkabılarınızın içini de temizleme araçları ile temizlemenizde fayda var.

Çorap ve Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ayak kokusu konusunda çorap ve ayakkabı seçimi en önemli faktörlerdendir. Aldığınız çorabın malzemesine göre ayağınızda koku olma riski en üst düzeydedir.

Günlük yaşamınızda sizi ayakta tutan ayaklarınıza, plastik iplikten üretilen çoraplar yerine doğal pamuktan üretilen çorapları seçmenizde fayda var. Plastik ipliklerden üretilen çoraplar ayaklarınızın hava almasını engellediği için kısa sürede terlemesine ve koku yapmasına neden olabilmekte.

Konu ayakkabı seçimi olunca, hava geçiren ayakkabıları tercih etmenizde fayda bulunuyor. Ayakkabılarınızı alırken mevsimine göre almalı ve her ne kadar mevsimine göre oluyorsa da hava geçirgenliği konusunda gelişmiş olmalı.

Marka konusundaki takıntılığınız varsa bırakmalı ve marka gözükmesi adına adlığınız sahte ayakkabılardan vaz geçmelisiniz. Yerine alacağınız daha ucuz orijinal ayakkabılar ile koku konusunda bir sıfır öne geçebilirsiniz.

Karbonatı Hayatınıza Katın

Ayak kokusuna doğal çözümler konusunda ki en etkili çözümlerden birisi karbonattır. Ayak kokusunun genel oluşum nedeni ayakların terlemesidir.

Terin düşük Ph değerine ulaşabilmesi ayak kokusunu ciddi anlamda düşürmektedir. Bu nedenle, evinize geldiğinizde bir helke suyun içerisine üç dolu kaşık karbonat atım ortalama olarak 10 dakika kadar bekletmenizde fayda var. 10 günlük rutinin ardından oluşacak farkları en iyi şekilde göreceksiniz.

Karbonat sadece su ile kullanım ile değil, diğer yollardan kullanım ile de kokulara engel olabilmekte. Çoraplarınızı giymeden önce içerisine karbonat serpebilir, ayakkabılarınızın içerisine bir parça karbonat atabilirsiniz. Söz konusu işlemden sonra ayaklarınızdaki kokular en aza inecek ve hatta yok olacaktır.

Düzenli Pudra Kullanımı

Karbonat kullanımına benzer yapıda mantığa sahip olan pudra sadece ayak ve ayakkabı uygulaması için uygundur. Piyasada doğal sertifikalı ve doğal kokulu pudralara ulaşmanız mümkün durumda.

Pudrayı ayağınıza, çorabınıza ve ayakkabınıza dökmenizin ardından ayaklarınızda oluşabilecek kokuların önüne en iyi şekilde geçeceksiniz. Söz konusu pudra kullanımı ayaklarda oluşan terlerin emilmesine neden olmakta ve kötü kokuyu içine hapis etmekte.

Günlük İçilmesi Gereken Su Miktarını Ayarlayın

Su hayatımızın olmazsa olmazlarından birisidir. Söz konusu suyun az kullanımı diğer sağlık sorunlarına yol açtığı gibi bu şekilde kokulara da neden olabilmekte.

Kilo, boy ve aktiviteye göre günlük almanız gereken su değişiklik gösterebilmektedir. Hesaplama işleminden sonra günlük içmeniz gereken suyu en iyi şekilde içmeniz gerekmekte. Ortalama bir hafta sonra ortadan kaybolan ayak kokusunu fark edeceksinizdir. Koku konusunun dışında suyun faydalarını saymakla bitiremeyiz.

Ayak Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ayak kokusu konusunda oluşabilecek her türlü çözümü denediniz ancak sonuca ulaşamadıysanız artık uzaman bir doktora başvurma zamanınız gelmiş demektir. Peki, ayak kokusu için hangi doktora gidilir?

Ayak kokusu konusunda uzman hekimi bulmak için cildiye bölümüne gitmeniz gerekmekte. Cildiye bölümünde yapılacak olan birkaç test sonrasında ayak kokusunun nedeni tespiti sağlanmakta. Söz konusu tespit sonrasında verilecek olan önerilere göre ayak kokusuna karşı mücadeleye başlayabilirsiniz.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu