Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Diğer

Buğra İsminin Anlamı Nedir? Buğra İsminin Analizi

En sık karşılaştığım sorulardan birisi de Buğra isminin anlamı nedir? Ne demek? ne anlama geliyor? Kuranda yeri var mı? hepsine elimden geldiği kadar cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle buğra ismi ne demek yazısının çıkış noktası çok sevdiğim arkadaşımın buğra ismi kuranda geçiyor mu? demesiyle başladı. Kuranda geçip geçmediği bence çok önemli bir kriter değil. Ben bu ismi çok seviyorum hatta oğlumun adını bile Buğra koydum.

Eşimle oğlumuzun adını buğra koymak için nüfus müdürlüğüne gittiğimizde anne ve babamızın bu duruma çok kızacağını biliyorduk. Ama insanın bir tane evladı var ve bırakında ismine o karar versin değil mi? Nüfus müdürlüğünden çıktıktan on dakika sonra keşke Tarık Buğra koysaydım diye bayağı düşünüp üzülmüştüm.. O dakikaya kadar hiç ama hiç aklıma gelmemişti.. Ezcümle biz çocuğumuzun adını buğra koyduk. Benim ismimde Buğra Yazar. Evet isimler biraz karışıyor ama olsun. Sonuçta istediğimiz ismi koymakta özgürüz değil mi ? :)

Buğra isminin manası konusuna gelirsek buğra ismi beş farklı şekilde tanımlanmış. İllede kuranda geçen bir isim koyacaksanız başka isimler koymanızı tavsiye ederim yine. Benim kendi görüşüm şöyle. Bir çocuğun ismi kuran-ı kerimde geçiyorsa heleki bir peygamber ismi konmuş ise. Çocuk o ismi çoğu zaman kaldıramıyor. Buğra ismi kuranda geçiyor mu geçmiyor mu? diye düşünüp duruyorsunuz ama bir ismin Kuran’da geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel yada kötü bir isim olduğu anlamına gelmez. İsim bir çocuk için çok özel bir şey. Aslında çocuklarımızın ismine bizim karar vermemiz bana hep saçma gelmiştir.

Buğra İsmi Hangi Anlamlara Geliyor?

  • Erken, Sabaha Karşı.
  • Denizci, Deniz Adamı
  • Büyük Erkek Deve, İki Hörgüçlü Deve.
  • Turna Kuşu, Turna Sürüsünün Önünde Uçan Turna Horozu.
  • Harizm Hükümdarlarından Birinin Lakabı.

Buğra İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Türk Dil Kurumu Kişi Adları Sözlüğü’ne göre Türkçe kökenli olan Buğra ismi, “Erkek deve” anlamına gelmektedir.

Çocuklara Buğra isminin konulmasında dinen herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Buğra ismi, Kur’an’da geçmemektedir. Fakat bazı kimselerin, bu ismi, Furkân suresi 18. ayet ile Fetih suresi 12. ayette geçen ve ayetlerin sonunda yer aldığı için “Bûrâ” (بُورًا) şeklinde okunan bir kelime ile karıştırdıklarına şahit olmaktayız. Hâlbuki ayette geçen ve çoğul olarak kullanılan bu kelimenin “Bereketsizler”, “Helaki hak edenler” gibi olumsuz manaları vardır ve bunun Buğra ismi ile hiçbir ilgisi yoktur.

Zaten bir ismin çocuklara konulabilmesi için Kur’an’da geçiyor olma şartı bulunmadığı gibi Kur’an’da geçen her kelime de çocuklara isim olarak konulmaz.

kaynak: http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/bugra-isminin-anlami-nedir-erkek-cocugumuza-bu-ismi-koyabilir-miyiz.html

Bugra İsmine Benzer İsimler

Bugra isminde bulunan harf sayısı beş, hece sayısı ikidir.

Aşağıdaki gruplar halinde bulunan isimler özel bir yazılım sayesinde cinsiyet ve ses uyumu bakımından en yakın olanları bir araya getirmiştir.

İçinde Buğra geçen isimler

Buğrahan , Ahmet Buğra , Muhammed Buğra , Mustafa Buğra , Ömer Buğra , Ali Buğra , Tarık Buğra , Enes Buğra , Enes Buğra

Buğra İsmi Hakkında Yapılan Yorumlar

Mustafa Derman

Buğra, sadece ve sadece ‘deve’ demektir. Başka bir anlamı da yoktur. Saltuk Buğra’ya babası, oğluna, Özgür Deve (Saltuk Buğra) ismini koymuştur. Nasıl ki Kızılderililer çocuklarına Oturan Boğa gibi isimler koyuyorlarsa, babası da Saltuk Buğra’ya Özgür Deve anlamına gelen bu ismi koymuştur. Çocuğa deve ismini koymakta bir mahsur yoktur. İstersen korsun istemezsen koymazsın. Tüm ciddi sözlüklerde buğranın deve anlamına geldiği yazar. Gerisi zorlamadan ibarettir. Vay efendim Kuranı Kerimde geçiyormuş da, vay efendim turnaymış da, falan filan. Kuran’da geçen her kelime isim olarak konmaz. Şeytan da Kuran’da geçiyor. Kezban da Kuran’da geçiyor

farsça turnaların başı erkek turna demek

Saltuk Buğra Güneş

benim adım saltuk buğra ismimle gurur duyuyorum.inşallah satuk buğra han gibi adımın hakkını verebilirim.merak ettiğim dünyada saltuk buğra ismiyle kaç kişi olduğu.bunu nerden öğrenebiliriz bilen varmı acaba

Buğra Gündüz

farsça turnaların başı erkek turna demek

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. buğra farsça turnaların başı erkek turna arapça çift hörgüçlü damızlık erkek deve demek bu ismi koyduğumda hiç buğra ismi duymamıştım 4aylık gebeydim sabah saat 8 de fırının kapısında senin oğlun olacak adını Buğrahan koy demişti

  2. Benim adım buğra beren adlı arkadaşımla dün küstüm hem adımda kötü benim bu nasıl isim anlamı yaa :-(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu