Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Diğer

Çocuğunuzun gelecekte kod yazmasını sağlayın!

Gelecek çok hızlı geliyor. Daha dün ortada telefon bile yokken çok kısa sürede Symbian işletim sistemlerinden Android ve IOS’a kadar gelebildik. Kim bilir bundan 5 yıl sonra karşımıza hangi işletim sistemleri ve teknolojiler gelecek?

Tüm bunlar devam ederken öte yandan robotlar ve uzay araştırmaları da tüm hızıyla devam ediyor. İnsan gücünün deviremediği robotların yakın zamanda insanlığı ele geçirebilir mi söylentileri tartışılırken, her geçen yıl bir başka programlama dili de karşımıza çıkıyor. Hatta çocuklarımızın beyin gelişimleri için oynadıkları hafıza geliştirme oyunları dahi kodlanarak üretiliyor. Yani gelecek artık kodlama üzerine kuruluyor. Peki geleceğimiz olarak gördüğümüz çocuklarımız bu dünyanın tam olarak neresinde?

Çocuğunuzun küçük yaşlarda kod öğrenmesi demek, geleceğinde çok rahat iş sahibi olabilmesi demek olacak çünkü çoğu mesleğin yerini bilgisayarlar ve teknoloji almaya başlayacak. Bunun sonunda da gelecekte işsizlik, kodlama bilmeyen nesillerin bir numaralı problemi olmaya başlayacak.

E o zaman çocuğumuza iyi bir gelecek vermek için neyi bekliyoruz? Onların bugünden itibaren kod yazmalarını sağlayabilir misiniz? Hatta kendi oynayacakları hafıza oyunlarını kendilerinin yazması hayali size nasıl geliyor? En azından bir hafıza oyunu yazamasa bile basit bir web sitesi kurabilirler.

İşte sizlere çocuklarınızın kodlama öğrenebilmeleri için bazı tavsiyeler;

STEM eğitim tarzıyla tanıştırın

Son yıllarda karşımıza çıkan STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) Eğitimi;  teorik bilginin uygulamaya, ürüne ve yenilikçi buluşlara dönüştürülmesini amaçlayan, öğrencilerin fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik derslerinde öğrendikleri bilgileri bir bütünün parçaları olarak görmelerini sağlayan dünyada birçok ülkenin öğretim programlarına dâhil ettiği bir eğitim yaklaşımı.

Türkiye’de STEM eğitim çalışmaları ne durumda bilmiyoruz ama sizler bu tarzda eğitim veren özel kursları ve okulları araştırabilirsiniz.

STEM becerileri için bazı oyuncaklar alın

Az önce bahsettiğimiz STEM eğitim becerilerini çocuğunuza kazandırmak için onlara bazı bilgisayar kitleri, 3 boyutlu yazıcılar, legolar ve robotlar alabilirsiniz.

Çocuklar için kodlama eğitimi veren platformlara katılın

Son yıllarda uygulama marketlerinde çocuklara kodlama alışkanlığı kazandıran oyunlar çıkmaya başladı. Bu oyunlar ve platformlarla çocuğunuza basit beceriler kazandırabilirsiniz.

Motor becerilerinin gelişimleri için hafıza oyunları oynatın

Başarılı bir kodlama, başarılı bir hafıza gerektiriyor. Çocuklarınızın hafızasını bu yönde geliştirmesini sağlamak için
internettehafıza oyunu oyna şeklinde basit aramalar yaparak karşınıza çıkan oyunları onların oynamasını sağlayabilirsiniz.

Ve son olarak, ki bence en önemlisi bu, çocuklarınıza asla teknolojinin kötü olduğunu aşılamayın. Onların bilgisayarları daha fazla kurcalamasına izin verin. Onların bu sayede gelecekte kendilerine yer bulabileceklerini sakın ama sakın unutmayın. Dünya değişiyor ve bu düzene ayak uydurmanız şart. Belki kontrolü elde tutmak isteyebilirsiniz ama bunu kesinlikle onlara teknolojik yasaklar koyarak gerçekleştirmeyin.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu