Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Diğer

ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETİ

ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETİ

Çocuğun duygularını kabul etmek aynalamak, öfkesini doğru yönlendirmek önemli. Sabırla eline geçeni fırlatma değil de yumuşak nesneleri atma oyunu ve bu konuda sınırları çizme, öfkelendiğinde sadece yastığa vurabilirsin demek işe yarıyor uzun vadede.  Hem dünyaya adapte olmaya çalışıyor hemde güven istiyor o da sizin kokunuzla kendini güvende hissediyor yeni doğan bebek. 3-4ay boyunca başını omzumuza koyup öyle uykuya daldı bizim minnak. Bir de sizin stresinizi anlıyor sakin kalmaya çalışın ve onunla olumlu şekilde konuşun.

Sakinleştirmek yerine öfkesini boşaltmasına izin vermek gerekli. Sakin ol geçti diyince öfkesini boşaltmasına izin vermiyorsunuz. Bir şeye sinirlendiyse eğer, çok sinirlendin, üzüldün haklisin vs. deyip o anı yasamasana fırsat tanıyın, bırakın ağlasın. Bastırmak bir sonraki öfke krizine kadar biriktirmesi demek. Kızım düştüyse mesela, haklisin çok canin yandı değil mi annecim, bazen düşeriz vs diyorum ağlamasına fırsat tanıyorum. Eğer çok mantıksız bir öfke krizindeyse, asla izin veremeyeceğim bir şey için ısrarla ağlıyorsa ağlayabilsin, ağla, buna izin veremem diyorum.

Annelik demek biraz da yaşayarak öğrenmek. Hepsi bir süreç önemli olan ailelerin sakin kalabilmesi.  Genelde çok mantıksız şeyler için ağlıyor.  Mesela mutfağa götürüyor beni. Bardak istiyor. İçine biraz su koyup veriyorum ama bardakla dolaşmak istiyor buna izin vermiyorum. Kendi bardağı var onu kabul etmiyor illa cam bardak olacak. Ya da çaydanlığı istiyor ki çaydanlıklara zaafı var. Ama ayağı takılır bir yerine batar ağzını yüzünü keser diye korkuyorum. Bunlar için ağlıyor. Bekliyorum ama sakinleşmiyor. Öyle olunca da sarılıp sakinleştiriyorum. . Ama çok tehlikeli şeylerde ağlayabilirsin kızım ağla, bu yanlış bir şey izin veremem diyorum. Örneğin bir dönem bizim telefonlarımıza kafayı takti (anneannesi bakıyor, orda telefondan video izlemiş) “. Bu oyuncak değil, benim kişisel eşyam. Bunu sana veremem. Ağlamak istiyorsan ağlayabilirsin” dedim. Bir sure sonra istemeyi bıraktı.

Bu noktada bir detaydan bahsetmem lazım. “Ağlayabilirsin” derken, kızımın bana psikolojik ya da fiziksel anlamda ihtiyaç duyduğu anları kastetmiyorum. İnatlaşmalarından bahsediyorum. Herhangi bir korku ani, ya da bana ihtiyacının olduğu anlarda ilgisiz bırakma olarak anlaşılmasın. Güç savaşına girmeyin. Duygularını anlamaya çalışın ve cümleye dökün. Şundan dolayı öfkelisin anlıyorum. Çıplak ayakla gezmek sanırım eğlenceli geliyor sana ama bende ayağına bir şey batıp canının yanmasından korkuyorum gibi cümlelere ihtiyaçları var çünkü kendilerini ifade edemiyorlar henüz. En önemli kural çocukla ilgilenen bütün yetişkinlerin her zaman tutarlı davranmalarıdır.

 

 

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu