Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Teknoloji

Dünyaca ünlü markaların bilinmeyen hikayeleri

Günlük hayatımızın birçok yerinde olan, kullanmasak da adını duyduğumuz dünyaca ünlü markaların isimlerinin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? 

Samsung

Samsung, net olarak anlaşılır bir anlama sahip. Korece Samsung’un anlamı 3 yıldız anlamına gelmektedir ki bu da yıldızların güçlü, büyük ve sayısız olmaları üzerinden sembolize edilmiştir.

Samsung’un ilk ürünleri kurutulmuş balık, sebze, noodle ve meyvedir. Şu an teknoloji sektörünün en önemli aktörlerinden biri olan şirket, roket, sigorta ve finans sektörlerine de el atmıştır. 1987’de ölen şirketin kurucusu Lee Byung Chull’un oğlu Kun Hee Lee’de CEO olduktan sonra elektronik üreticiler sektöründe ilk 5’e girmeyi hedeflemiştir. İçeriğin grafiğinde ise marka logosunun yıllar içerisindeki değişimini görüyoruz.

Nokia

Akıllı telefon piyasasından kelimenin tam anlamıyla helak olarak çekilen bir zamanların efsanesi Nokia da hayatına elektronik sektöründe başlamamıştır. 

1865 yılında Finlandiya’nın Tammerkoski şehrinde kağıt hamuru fabrikası açan firma, 1868 yılında su akışının daha iyi olduğu Nokia kentine çok yakın olan Nokianvirta nehrinin dibine kuruluyor. Şirketin markalaşması da 19. yüzyılın sonlarını buldu.

1967 yılında resmi olarak Nokia Şirketi olarak açılıp lastik, kablo, ormancılık, elektronik ve elektrik üretimi sektörlerinde faaliyet göstermiştir. Günümüzde ise Micrasoft’a satıldıktan sonra üç işletme devam etmektedir. Nokia Networks, HERE ve Nokia Teknolojileri.

Apple

Şu an dünyanın en büyük firmalarından birisi olan Apple, tabi ki bu yollara gül bahçeleri içinden gelmedi. 

Şirket kuruluş aşamasında iki isim arasında kalıyor. Matrix Electronics ve Apple Computer seçenekleri arasından Apple’da karar kılınıyor. Steve Jobs ise bunu şöyle açıklıyor: ‘ Birincisi elmayı çok seviyorum. İkincisi ise Apple telefon rehberinde Atari’den önce geliyor.’ (Jobs önceden Atari’de çalışmıştı.) 2007 yılında ise isimden computer atılarak sadece Apple kalıyor. 

Bugünkü duruma baktığımızda plan gayet başarılı olarak işlemiş. Apple, tüm dünya tarafından bilinen bir marka iken, Atari yıllar önce piyasadan çekildi. Bunun yanı sıra Atari ismi Japonca’da bir fiil olarak ‘hedefi vurmak’ anlamına geliyor.

LG

Birçok diğer firma gibi, LG de piyasaya şu an kullandığı isimle giriş yapmadı. Goldstar, Kore Savaşı’ndan sonra elektronik piyasasına gereken önemi vermek amacıyla kuruldu. Goldstar’a kardeş şirket olarak Lak-Hui (Lucky) şirketi kuruldu ve sonrasında Lucky Goldstar şirketi doğdu. Bu da aslında bugünkü LG ismine bizi götürüyor ancak şirket slogan olarak ‘Life is Good’ u kullanıyor. 

Bugün şirket tarafından ise ismin kökeniyle ilgili net bir açıklama gelmemektedir.

HTC

Bugün birçok insan marka isminin açılımını ‘Yüksek Teknolojili Bilgisayar’ (High-Tech Computer) olarak söylese de, aslında başka bir neden var. 

1997 yılında kurulan şirketin kurucuları H.T Cho ve Cher Wang’ın adlarının baş harfleri alınarak marka adı yaratılıyor. Gerçi bakınca H.T Cho ismiyle de şirket kurulabiliyormuş.

Spotify

Spotify, bu konuda enteresan örneklerden bir tanesi. İsveç kuruluşlu şirketin adının, yani Spotify’ın, İsveççe de bile bir anlamı bulunmamaktadır. 

Şirketin kurucuları Daniel Ek ve Martin Lorentzon oturmuş isim bulmak için çabalarken önerilerden birisi Spotify oldu ki bu yanlış anlaşılmış ve sıkışıp kalmış bir kelime gibiydi. İkili hemen kelimeyi Google’da aratıp hiç bir sonuç olmadığını gördüler ve kelimenin isim hakkını alarak piyasaya girdiler.

Site popüler olduktan sonra ikili isim için bir anlam aramaya başlamışlar. ‘ Kelimenin anlamının olmamasından biraz utandık ve sonra Spotify’ın Spot ve Identify kelimelerinden türediğini söylediler.

Sony

Sonny ismi de ilginç olarak biraz Latince, biraz da İngilizce argonun karışımıdır. Daha spesifik olarak ses anlamına gelen ‘SONUS’ ve zengin genç adam anlamına gelen Sonny’nin karışımıdır. 

Ancak bu orijinal isim değildir. Şirket 1946 yılında Totsuko adında bir mühendislik firması olarak kurulmuştur. Amaçları ise araştırma yapmaktı.

İlk ürününü 1947 yılında üreten firma, 1950 yılında ilk ses kayıt cihazını piyasaya sundu. Marka ismi son halini ise 1950’li yıllarda aldı.

Nintendo

Nintendo isminin doğuşu ise diğerlerinden biraz daha farklı. Şunu da söyleyelim, gerçek anlamını tam olarak öğrenemeyebilirsiniz de. Bunun yanında Nintendo kelimesinin Japonca’da anlamı ‘şansı kadere bırak’ tır.

Ancak Florent Gorges tarafından kaleme alınan ‘Nintendo’nun Tarihi’ adlı kitapta, bu yorumun doğru olmayabileceği belirtiliyor. Onun yerine 19. yüzyılda Hanufada oyunkartı üreticisine dayandırılabileceği işaret ediliyor. Hanufada’nın kelime anlamı ise ‘çiçek kartları’dır. 

Bu durumun Nintendo ile ilişkisi ise şöyle açıklanıyor. O zamanlarda şirket, ucuz kartları piyasaya sürmeyi planlıyordu ve isim olarak Tengu’da (büyük burunlarıyla tasvir edilen Japon mitolojik halkı) karar kıldı. İngilizce’ye çevrildiğinde büyük burun anlamına gelen Hana, çiçek anlamına gelen Hana ile aynı anlamı taşıyor.

Amazon

Amazon’un adı neredeyse ‘abracadabra’ sözünden gelen cadabra olarak kalacakmış. 1994 yılında Jeff Bezos bu isimle şirketi kurdu. Ancak site, online’da Amazon ismiyle 1995’te piyasaya girdi ve adını Amazon Nehri’nden aldı.

İsim değişikliğinin sebebi ise, insanların cadabra.com’u cadaver.com olarak algılanabileceğinden korkuyordu.

Google

Google’ın adının nereden geldiği artık çoğu insan tarafından biliniyor. Google adını 1’in yanına 100 tane sıfır anlamına gelen Googol’un özellikle yanlış söylenmesinden geliyor. Sebebi ise kurucular Sergey Brin ve Larry Page’in hedeflerinden kaynaklanıyordu. 

Şirket Google alan adını Eylül 1997’de kaydettirdi ve bir sene sonra da şirket kuruldu. Konuyla ilgili daha az bilinen ise, düşünülen ilk ismin BackRub olmasıdır. Düşünsenize her gün kullandığımız ve artık deyim haline gelen ‘googlelamak’ sözünün ‘backrublamak’ olarak kullandığımızı.İtici geldi değil mi ?

Microsoft

Microsoft, günümüzün en köklü şirketlerinden biri konumunda fakat 1975 yılına geri döndüğümüzde bu proje, Bill Gates ve Paul Allen’ın gözlerinde bir parıltıydı.

Şirket resmi olarak 1975 yılında kuruldu ve adını mikroişlemci ve yazılımın (microprocessor, software) birleşmesinden almıştır.

Facebook

Facebook, son 10 yıl içerisinde dünyanın alışkanlıklarını değiştiren en büyük mecradır diyebiliriz. Adının nereden geldiğinin hikayesi ise gerek insanların merak edip araştırmasından, gerekse adına çekilen filmden dolayı birçok kişi tarafından bilinmektedir. Farklılık olarak önce site, 2004 yılında thefacebook.com adıyla açılıp, 2005 yılında şimdiki halini almıştır.

Mozilla

1994 yılında Netscape (tarayıcıların genel adı) yeni bir tarayıcı çıkararak, o zamanlar kullanılan Mosaic adlı tarayıcıya karşı piyasayı kızıştırmak istiyordu. Bunun için seçtikleri isim ise, Godzilla’ydı. 

Mosaic ile Godzilla’nın bir araya gelmesiyle ise Mozilla ismi ortaya çıkmıştır.

Wikipedia

Vikipedia’nın bugünkü haline gelmesi diğer örneklere göre biraz daha karışık şekilde oldu. Önceleri Vomis adında bir reklam şirketinin ürünü olarak Nupedia adında bir online ansiklopedi olarak yayın hayatına başladı.

Ancak içeriklerin yavaş üretilmesinden dolayı bir yıl içinde sadece 12 içerik üretilmişti. Buna bağlı olarak ekip süreci hızlandırmak adına aradı ve ilk olarak Ward Cunningham’ın WikiWikiWeb’ini (kullanıcının düzenleyebileceği ilk websitesi) kullanmaya karar veriyorlar. Bu yolla, Nupedia’ya olan ilgiyi arttırarak kullanıcıların içerik girip, düzenlemelerine imkan veriliyordu.

Fikir Ocak 2010’da faaliyete geçiriliyor ancak bu durum da isim hikayesini tam olarak açıklamıyor. İsmin tam hikayesi kurucu Jimmy Wales’in Honolulu hava alanındayken Wiki Wiki Shuttle’a ulaşmasıyla ortaya çıkıyor. Wiki Wiki ise Hawai dilinde çabuk ya da hızlı anlamına geliyor.

Asus

Bugün Asus olarak bilinen Asustek, 4 Acer çalışanı tarafından 1989 yılında kuruldu. Çalışanlar ismi koyarken Yunan mitolojosindeki kanatlı at olan Pegasus’tan esinlendi.

Şirketin açıklamasına göre bu isim, gücü, saflığı ve bu fantastik ruhun maceracı karakterini temsil ediyor. Bunun yanında her yeni ürünüyle kanatlanarak en tepeye çıktığını ifade ediyor.

Lenovo

Lenovo’nun kurucuları 1984’de oturup isim için bir araya geldiklerinde ortaya çıkan isim efsane anlamına gelen ‘legend’ kelimesiydi. 2003 yılına kadar bu isim kullanıldıktan sonra Lenovo ismine geçildi. Le ve Novo’dan oluşan bu isim Latince’de yeni anlamına gelmektedir.

Skype

2003 yılında kurulan Skype da ismini oluşturmak için kelime kombinasyonlarından yararlanan firmalardan. Markanın ismi ‘sky’ ve ‘peer-to-peer’, kelimelerinin kombinasyonundan meydana gelmiştir. Önce Skyper olarak ortaya çıkan marka, sonradan bugünkü halini almıştır.

Twitter

Twitter önceleri Flickr’dan esinlenerek ‘twttr’ olarak hayatına başlamıştır. Twitter daha piyasaya sürülmeden test kullanıcılarından birisi olan @crystal, ismin ‘FriendStalker’ olmasını önermişti. Peki asıl soru, o kadar önerinin arasından neden twttr ilk sıradaydı?

Kuruculardan Jack Dorsey’in yaptığı açıklamaya göre; ‘ İsim için birçok beyin fırtınası yaptık ve son olarak ‘Twitch’ ismine ulaştık. Anlamı ise, harekete geçtiğinde telefonun titremesiydi. Ancak, twitch istenileni ifade etmediğinden yeterince iyi bir isim değildi. Sonrasında sözlük karıştırırken bulduk kendimizi. Aramalarımız sonucunda twitter kelimesine ulaştık. Anlamı da ‘birbirleriyle alakasız bilgi patlaması’ ve ‘kuş cıvıltısı’ idi. İstediğimiz şey de tam olarak buydu.’ 

(Bu arada fotoğrafta Twitter’ın orijinal çizimlerinden birini görüyorsunuz.)

Yahoo!

1994 yılında Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulduğunda ilk adı, ‘Jerry ve David’in Guide to the World Wide Web’ sitesiydi. Yahoo alan adı ise 1995 yılında alındı.

Kelime anlamı dışında kullanılan Yahoo (anlamı: cahil, kaba, kıro, maganda vs.) aslında birkaç kelimenin birleşmesiyle bir araya gelmiş bir sözcüktür. (Yet Another Hierarchial Officious Oracle)

Alibaba

“Alibaba” adı şirketin Kurucusu Jack Ma’nın yaptığı bir beyin fırtınasından sonra çıktı. Jack Ma, bu isme de Alibaba ve Kırk Haramiler hikâyesinden esinlenerek ulaşıyor.

2006’da katıldığı bir televizyon programında Jack Ma, bu isme San Francisco’da bir kahve dükkânında bulduğunu anlatıyor. Kafenin çalışanının fikrini soran Ma, daha sonra bulduğu isimden emin oluyor.

Alibaba hakkında ne bildiğini soran Jack Ma, ardından “Açıl Susam” yanıtıyla karşılaştığını; o an aradığı ismin o olduğunu anladığını belirtiyor. Hikâyede ise sihirli sözcük “Açıl Susam” denildikten sonra hazine kapısı açılıyor.

Kafede sınırlı kalmayan Ma, insanların da Alibaba’yı daha önceden duyup duymadıklarını; hakkında neler bildiğini öğrenmek için sokağa çıkıyor. Nereli olursa olsunlar, insanların bu kelimeye aşina olduğunu belirtiyor.

Ma’nın bu adı beğenmesini de ismin ona düşünceli, akıllı bir çalışanı çağrıştırmasına bağlıyor.

Adidas

Adidas_Logo.svg

Spor ürünleri üreticisi adidas, ismini kurucusu Adolf Dassler’ın takma adı ‘Adi’ ve soyadının ilk 3 harfinin birleşiminden alıyor.

Adobe

logo(1)

Grafik yazılımlarıyla endüstrinin en önde gelen firmalarından birisi olan Adobe, ismini kurucusu John Warnock’un evinin arkasındaki Adobe Koyu’ndan alıyor.

Audi

Audi-logo-1999-1920x1080

Almanya’nın en önemli otomobil firmalarından olan Audi’nin kurucusu August Horch’un ismi latincede ‘dinle’ anlamına geliyordu. Ancak Horch bu ismi başka bir araba şirketine vermişti. Semboldeki 4 daire araba şirketlerinin birliğini gösteriyor: AUDI VE DKW, HORCH ve Wanderer.

Canon

Canon_Logo_350_tcm123-959888

Adını şirketin ürettiği ilk kamera olan ‘The Kwanon’dan alıyor. 1935’te dünyaca tanınabilmesi için ismi ‘Canon’ olarak değiştirildi.

Coca-Cola

images

İçecek firması Coca-Cola ismini karışımını tatlandıran ‘Coca’ yaprakları ve ‘Kola’ fıstığından alıyor. Kurucusu John S. Pemberton logonun daha iyi gözükmesi için Kola’daki K’yi C’ye çevirdi.

ebay

EBay_logo

‘Echo Bay Technology Group’ adlı şirket alan adı olarak echobay.com kullanmak istedi ancak bu alan adı başka şirketler tarafından alınmıştı. Şirket, ikinci seçenek olarak ismini kısalttı ve ortaya ‘ebay’ çıktı.

Volkswagen

Volkswagen-logo-2000-1920x1080

Almanlar’ın önde gelen otomobil markalarından Volkswagen, Almanca’da ‘halkın arabası’ anlamına geliyor.

IBM

ibm

Bilgisayar devi ‘IBM’in açılımı ‘International Bussiness Machines’ yani Uluslararası İş Makineleri.

IKEA

ikea-mulhouse

‘IKEA’ farklı harflerin birleşimi. ‘IK’ harfleri kurucu Ingvar Kamprad’ın isim ve soyisminden ‘EA’ ise büyüdüğü köy Elmtaryd Agunnaryd’ın baş harflerinden geliyor.

Intel

intel-e1426167898205-1940x1091

Dünyanın en önemli teknoloji şirketi ve işlemci üreticilerinden ‘intel’ ismini ‘Integrated Electronics’in kısaltılmış halinden alıyor.

Lego

LEGO_logo

Oyuncak üreticisi ‘Lego’nun ismi Danimarkacada ‘iyi oyna’ anlamına gelen ‘legt godt’ deyişinin birleşiminden geliyor. Lego latincede de ‘birleştiriyorum’ anlamına geliyor. Ancak şirketin kurucuları bunun tesadüf olduğunu söylüyor.

Nike

u3K9nRyh

Dünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi ‘Nike’nin ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası ‘Nikea’ dan geliyor. Markanın işareti tanrıçanın uçuşunu sembolize ediyor. Türkiye’de çinileriyle ünlü İznik kentinin de eski ismi ‘Nikea’ydı.

Nikon

download

Japonya’nın önde gelen fotoğraf makinesi ve aksesuarı üreticisi ‘Nikon’un ismi Japon optiği anlamına gelen ‘Nippon Kogaku’nun kısaltılmasından geliyor.

Nintendo

18j56705j24sqjpg

Şirketin Japonca adı ‘Nintendou’daki ‘Nin’ bırakılmış ‘tendou’ ise cennet anlamına geliyor.

Nissan

Nissan_logo.svg

Şirketin eski ismi Nippon Sangyo’nun kısaltılmış hali.

Pepsi

download

Dünyaca ünlü içecek markası ismini sindirimi kolaylaştırıcı enzim olan ‘Pepsin’den aldı.

Reebok

321451_v2

Spor ürünleri üreticisi Reebok’ın ismi Afrikalıların bir tür Afrika anitlopuna ‘Rhebok’ demesinden esinlenerek konuldu.

Sega

1200px-SEGA_logo.svg

Video oyunu devi ‘Sega’nın ismi aslında bir Amerikalı olan Marty Bromley tarafından kurulan Service Games of Japan’in kısaltması.

Sharp

sharp-logo-250216

Elektronik devi Sharp ismini kurucularından birisinin ilk icadı olan ‘her daim keskin mekanik kurşun kalem’den (the ever-sharp mechanical pencil) aldı.

Starbucks

starbucks-logo-with-border

Kahve zinciri Starbucks ismini Herman Melville’in ünlü romanı Moby-Dick’teki ‘Starbuck’ isimli karakterden esinlenerek aldı.

Verizon

Screen_Shot_2015-09-02_at_2.20.55_pm.0.0

ABD menşeli telekomünikasyon şirketi ismini Latince ‘gerçek’ (veritas) ve ‘ufuk’ (horizon) kelimelerinin birleşiminden almış.

Virgin

virginlogoold

Virgin Şirketler grubunun sahibi ve kurucusu Richard Branson ve ortağı, iş hayatına ilk atıldıklarında, “biz de iş hayatında bakire (virgin)” sayılırız diyerek firmanın bugünkü ismini bulmuş oldu.

Vodafone

vodofon-kimin-http-www.yenicikanlar.com_.tr_

İngiliz asılı cep telefonu ve mobil iletişim şirketi ismini İngilizce ses (voice), veri (data), ve telefon (telephone) kelimelerinden almış.

Walmart

walmart-store

Dünyanın en büyük perakende zincirlerinden Walmart, adını kurucusu Sam Walton’dan aldı.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu