Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Yazılım

Dünyada En Çok Kullanılan Programlama Dili Hangisidir?

Dünyada En Çok Kullanılan Programlama Dili Hangisidir?

En çok kullanılan programlama dili hangisi olduğu dünya genelinde merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Programlama dili sayesinde çok sayıda yazılımı geliştirmek imkan dahilindedir. Kullanıcılar, farklı sebeplerden dolayı bu dillerden bazılarını daha çok tercih etmektedir.

Yazılım dilinin basit olması, bazı dillerin tercih edilmesinin ilk nedeni arasında yer alsa da diğer dillerin farklı kabiliyetler sunması, diğer dillerin sıklıkla kullanımına neden olmaktadır.

Dünya genelinde kullanılan bazı dillerin öğrenilmesi ve uygulanması kolay olurken bazıları da son derece karmaşık bir kullanıma sahiptir. Yapılan araştırmalara göre en çok kullanılan diller şöyledir:

En Çok Kullanılan Programlama Dili: JavaScript

Dünya genelinde en çok kullanılan programlama dili ifadesi ile anılmaktadır. Javascript web browser üzerinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Javascript ile java programlama dili arasında yazım türleri ve kütüphanelerde yer alan benzerlikler dışında hiçbir ilişki bulunmamaktadır.

Dil, ilk kez 1995 yılında piyasaya çıkmıştır. Uygulama ilk çıktığında LiveScript ismi ile kullanılmıştır. Aynı yıl içerisinde isim değişikliği yapılarak bugünkü adını almıştır. Javascript son derece dinamik bir yazılım dilidir. Yazılımda birinci sınıf fonksiyonlar yer almaktadır.

Python Programlama Dili

Python programlama dili de dünya genelinde pek çok kullanıcıya hitap eden özelliklere sahiptir. Bu nedenle dünya genelinde kullanım oranı oldukça yüksek bir dildir. Dilin yüksek seviyeli bir dil olma özelliğine sahip olması, nesne yönelimli ve yorumsal özelliklere sahip olması dikkat çekmektedir.

Ekonomik sayıda kod kullanarak daha çok iş yapmak isteyenler için Phyton son derece idealdir. Masaüstü için yazılabilen uygulamaların üretimi, veri analizi yapma ve internet uygulamaları için de Phyton sayesinde yazılabilmektedir.

Phyton dili sayesinde derleme işlemi yapmadan yazılanları çalıştırmak mümkündür. Phyton ile program yazmak son derece keyifli olmaktadır. Dil sayesinde detaylı bir yazımla uğraşmaya gerek bulunmamaktadır.

Linux geliştiricileri bu dili yoğun bir şekilde kullanmaktadır. En zor programlama dili ifadesine uymayan Phyton dili, olsa olsa En hızlı programlama dili olarak ifade edilebilir.

Java Programlama Dili

En çok kullanılan programlama dili olarak Java da listede yer almalıdır. Java nesne yönelimli olarak dağıtık bir özelliğe sahiptir. Çoklu iş yeteneğine sahip olduğu için pratik bir şekilde çalışmaya imkan tanımaktadır. Yazılım dilinin yüksek bir performansı bulunmaktadır. Java, C++ diline göre daha kolay bir dildir. Hata ayıklama özelliğinin dilde yer alması, kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Aynı ağ üzerinde bulunan bilgisayarların bir arada ve bütünleşik sistemde çalışmasına imkan tanımaktadır.

C# Dili

C# dili de yoğun bir şekilde kullanılan diller arasında bulunmaktadır. Dil, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir dil olma özelliğini haizdir. Java dili ile olan bazı noktalardaki aynılıkları ile dikkat çekmektedir. Dil sahip olduğu gelişmiş hata ayıklama özelliği ile yazılımcıların işini oldukça kolaylaştırmaktadır. İnternet üzerinden dil ile ilgili eğitimlere erişmek kolaydır. Dünya genelinde çok sayıda kullanıcısı olduğu için eğitim videoları sayıca fazladır. C# dili dünyada en çok kullanılan programlama dili listesinde her dönemde yer almaktadır.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu