Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Pratik Bilgiler

Kambur musunuz? Duruş Bozukluğunuzu Düzeltmek İçin Yapabileceğiniz 10 Faydalı Şey

Duruş bozukluğu yada kamburluk sıkça karşılaştığımız bir mesele. Bugün sizler için dik duruş bozukluğu(kambur) üzerine egzersizler, dik durma hareketleri ile ilgili bir liste hazırladık. Dik durmak için ne yapmanız gerekiyorsa hepsi burada. Bu 9 kolay hareket ile kambur duruşumuzu kısa sürede düzeltebiliyoruz.

Duruş Bozukluğunu Önleme Yolları

Bu 9 kolay hareket ile kambur duruşumuzu kısa müddette düzeltebiliyoruz.’Kambur duruyorsun’ sözünü hayatımız süresince çoğumuz duyuyoruz. Lakin yeniden de omuz silkip boynumuzu eğerek ileti yazmaya devam ediyoruz. Artık bu huyumuzdan vazgeçip insanların sözünü dinlemenin vakiti geldi; üstelik onları dinlemek için iyi bir sebebimiz de var.Fizyoterapist Murat Dalkılınç’a göre, kötü bir duruşun sıhhatimiz üzerinde ciddi manada negatif tesirleri var: ”Ayaktayken veyahut oturduğumuz anki duruş, vücudun yaptığı her hareketin ya da vücudun strese nasıl alıştığının bir göstergesi.”

Kambur musunuz? Duruş Bozukluğunuzu Düzeltmek İçin Yapabileceğiniz 9 Faydalı Şey

Kötü duruş, vücuttaki tüm ağrıların başlıca kaynağı olabilir; çünkü tüm yükü vücudunuza koymuş oluyorsunuz. Bu da ruh halinizi ve ruh sıhhatinizi önemli ölçüde etkiliyor. Health Psychology’nin 2014 sayısına göre, bu durum sizi üzgün, asabi, hiddetli, korku dolu ya da uykulu bir hale sokuyor. Sadece dik durmak bile bizi daha hareketli ve daha az yorgun hissettiriyorsa, bunu düzeltmek de deneyime değer! 

Dalkılınç’a göre doğru bir duruş bu şekilde olmalı

Dalkılınç'a göre doğru bir duruş bu şekilde olmalı:

Şayet ayaktaysanız, ağırlık merkezinizin netlikle desteğe ihtiyacı var. Bunu muvaffak olmak için düz bir çizgi çektiğinizi düşünün, bu çizgi omuzlarınızın önünden kalçanızın arkasına, dizlerinizin önünden ayak bileğinize kadar uzasın. Başınızı dik tutun ve çeneniz yere paralel olacak şekilde dursun. Yürürken de natürel bir şekilde kol ve omuzlarınızı hareket ettirin. .

Kambur musunuz? Duruş Bozukluğunuzu Düzeltmek İçin Yapabileceğiniz 9 Faydalı Şey

Oturduğunuzda ise boynunuz dik olmalıdır. Öne doğru bükülmemeye çalışın. Omuzlarınızı gevşek, kollarınızı ise gövdenize yakın tutun. Ayaklarınız yere değsin, dizleriniz de doğru bir açıda dursun.

Zor mu geldi? Aslında bu 10 adımla düşündüğünüzden daha da kolay:

Evdeki ve işteki bilgisayarınızı, göz seviyesinde ya da göz seviyenizden çok az aşağıda olacak şekilde ayarlayın.

1. Evdeki ve işteki bilgisayarınızı, göz seviyesinde ya da göz seviyenizden çok az aşağıda olacak şekilde ayarlayın.

Vücudunuzun her parçasının desteklendiğine emin olun. Bilekleriniz ve dirsekleriniz için ergonomik yardımcılar kullanın.

2. Vücudunuzun her parçasının desteklendiğine emin olun. Bilekleriniz ve dirsekleriniz için ergonomik yardımcılar kullanın.

Yana dönerek uyumak yararlı olacaktır. Boynunuzun tam altına ve bacaklarınızın arasına yastık koyarak uykunuzu destekleyin.

3. Yana dönerek uyumak yararlı olacaktır. Boynunuzun tam altına ve bacaklarınızın arasına yastık koyarak uykunuzu destekleyin.

Mümkün olduğunca yüksek topuklu olmayan ve yaylanmanızı sağlayan ayakkabılar tercih edin.

4. Mümkün olduğunca yüksek topuklu olmayan ve yaylanmanızı sağlayan ayakkabılar tercih edin.

Telefonla konuşurken kulaklık kullanmaya özen gösterin.

5. Telefonla konuşurken kulaklık kullanmaya özen gösterin.

Kaslarınızı ve eklemlerinizi gün boyunca hareketli tutun.

6. Kaslarınızı ve eklemlerinizi gün boyunca hareketli tutun.

Taşıdıklarınızı vücudunuza yakın tutmaya çalışın.

7. Taşıdıklarınızı vücudunuza yakın tutmaya çalışın.

Bir süre oturduysanız kalkın ve yürüyüş yapın. Birkaç dakika olsa bile biraz hareket etmek iyi gelecektir.

8. Bir süre oturduysanız kalkın ve yürüyüş yapın. Birkaç dakika olsa bile biraz hareket etmek iyi gelecektir.

Egzersiz yapın.

9. Egzersiz yapın.

Doğru duruşun yararlarıBilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu