Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Sağlık

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan ve hemen her yaş gurubunda görülen güneş lekeleri,  genellikle açık ten rengine sahip kişilerde daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Yazımızın devamında güneş lekeleri nasıl oluşur, güneş lekeleri nasıl geçer ve güneş lekeleri için doğal çözüm önerileri ile ilgili bilgiler vereceğim.

Güneş lekeleri güneşe çok fazla maruz kalan ciltlerde oluşur. Deniz kenarında güneşlenen kişilerde görülebileceği gibi güneş kremi kullanmayan ve hassas ciltlere sahip kişilerde de görülür. Özellikle güneşle daha fazla temas halinde olan yüz, alın, kol ve bacak gibi bölgelerde kahverengi lekeler şeklinde belirgin olarak ortaya çıkar.

Güneş lekeleri ile ilgili doğal çözüm önerileri ve güneş lekeleri nasıl geçer konularına geçmeden önce isterseniz güneş lekeleri nasıl oluşur konusuna bir değinelim.

Güneş Lekeleri Neden Oluşur?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer
Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Özellikle yaz aylarında güneş ışınları dünyaya dik geldiği için cilt üzerindeki zararları da artar. Buna sebep olan UVA ve UVB ışınları yaz aylarında 12 civarında iken, kış aylarında bu indeks 1-2 gibi rakamlara düşer.

Adet dönemleri, hamilelik, emzirme ve doğum kontrol hapı kullanımı gibi durumlarda meydana gelen hormonal değişimler de güneşin bu zararlı etkilerinin daha derinlemesine yaşanmasına neden olur. Bu nedenlerden dolayı özellikle emzirme ve hamilelik dönemlerinde güneşe çıkarken sadece güneş kremi kullanmak yeterli olmaz. C vitamini başta olmak üzere meyan kökü ekstresi içeren bitkisel kremler kullanıp daha sonra üzerine güneş kremi uygulanarak güneşe çıkmalısınız.

Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Giderilir?

Güneş-Lekeleri-Nasıl-Geçer
Güneş-Lekeleri-Nasıl-Geçer

Cilt tipiniz ne olursa olsun yaz aylarında güneşe çıkarken mutlaka güneş lekeleri için krem kullanmalısınız. Özellikle hassas ciltleri olanlar ise yaz-kış bu rutini uygulamalıdır. Güneş kremleri genellikle yaz aylarının başlarında deniz mevsiminin geldiği dönemlerde raflardaki yeri alır ve denize gidenler tarafından daha çok satın alınır. Oysaki güneş kremlerini günlük yaşamınızda da kullanmanız güneş lekelerinden korunmak için önemlidir.

Ten rengi açık olanlar güneş yanığına daha yatkındır. Güneş lekeleri ise genellikle koyu ten rengine sahip kişilerde daha belirgin olarak ortaya çıkar. Cildimize renk veren pigmentlerin rengi koyu olduğu için güneş lekelerinin daha çabuk oluşmasına ve belirgin hale gelmesine neden olur.

Güneş lekelerinin oluşmasına engel olabilecek tek çözüm ten rengine göre güneş kremi seçimidir. Özellikle açık ten rengine sahip olan kişiler hem güneş yanıklarından hem de diğer cilt hastalıklarından korunmak için 30 faktör ve üstü gibi yüksek faktörlü güneş kremlerini kullanmalıdırlar. Ten rengi koyu olanlar ise 15-20 faktör güneş kremi kullanmalıdırlar. Cildiniz lekelenmeye müsait bir yapıya sahip ise mutlaka 30 faktör ve üzeri güneş kremi kullanmalısınız. Güneş kremini kullanırken belirli aralıklarla tekrarlamayı unutmamalınız.

Güneş lekeleri kremi genellikle suya dayanıklı olarak lanse edilirler. Ancak bu kremler zamanla etkisini kaybeder.

Güneş kremini uygularken, güneş ışığına direk maruz kalan bölgelere sürmelisiniz. Özellikle yüz, boyun, dekolte bölgesi, omuzlar ve kollar en fazla güneşe maruz kalan bölgelerdir. Bu bölgelere mutlaka güneş kremi uygulamalısınız. Ayrıca yazın güneşin en etkili olduğu saatler sabah saat 10.00 ile akşamüstü saat 16.00 arasıdır.

Güneş Lekelerine Doğal Çözüm Önerileri

Güneş Lekelerine Doğal Çözüm Önerileri

Güneş lekelerinden kurtulmak için yapacağınız ilk şey güneşten korunmak olmalıdır. Eğer ki güneş lekeleriniz varsa evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal cilt maskeleri ile güneş lekelerinden kurtulmanız mümkündür. Gelin şimdi güneş lekeleri için maske önerilerine bir göz atalım.

Güneş Lekelerini Yok Eden Doğal Yöntem

Güneş lekeleri için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz sarı kantaron suyu, özellikle leke açma ve yanık tedavisinde kullanılır. Sarı kantaron suya atılarak kaynatılır. Elde edilen kırmızı su güneş lekelerinin üzerine uygulanarak bekletilir. Uygulama sonrası cilt temizlenmelidir. Aksi taktirde güneş lekelerinin alanı genişleyebilir.

Güneş Lekelerini Yok Eden Maske

 • Karbonat ve Yoğurt Kürü; bir çorba kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı karbonat, bir tatlı kaşığı saf zeytinyağı ve üç-dört damla limon suyu karıştırılarak ince bir tabaka haklinde lekelerin üzerine sürülür.  Güneş lekelerinin giderilmesi için bilinen en iyi kürdür. Karışım ciltte kuruyana kadar bekletilir ve daha sonra ovalanarak ciltten uzaklaştırılır ve bölge ılık su ile yıkanır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, içeriğinde karbonat ve limon olan karışımların cilde uygulanması sonrasında güneşe çıkılmaması gerekir.
 • Karbonat ve Bal Kürü; bir çorba kaşığı bal, iki çorba kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı karbonat ve 4-5 damla limon suyu eklenir. Malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra lekeli bölgeye sürülür ve 15 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile bölge temizlenir. Bu kürün içine salatalık suyu ilave ederek daha etkili bir kür hazırlayabilirsiniz.
 • Yoğurt ve Karbonat Maskesi; bir çorba kaşığı süzme yoğurt, bir çay kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı mısır unu iyice karıştırılır. Cilde uygulandıktan yaklaşık 5 dakika sonra donan maske soyularak bölge bol su ile yıkanır.
 • Karbonat ve Maya maskesi; bir çay kaşığı karbonat ve yarım paket yaş mayayı, bir çorba kaşığı ılık suda eriterek kıvamlı bir hal almasını sağlayın. Lekenin üzerine sürüp yarım saat bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın.
Güneş Lekelerine Doğal Çözümler
 • Vazelin, Karbonat, Yumurta kabuğu maskesi; bir yumurta kabuğunu rondodan geçirin.Bir tatlı kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı vazelini yumurta kırığı ile karıştırın. Lekenin olduğu bölgeye uyguladıktan sonra 20 dakika bekleyin ve ovarak temizleyin. Daha sonra ılık su ile yıkayın.
 • Yumurta Kabuğu, Yumurta Akı, Yoğurt; yumurta kabuğunu rondodan geçirin. Daha sonra bir tatlı kaşığı yoğurt, iki tatlı kaşığı yumurta akı ve 3-4 damla limon ekleyin ve tüm malzemeyi karıştırın. Güneş lekelerinin olduğu bölgeye uygulanarak 20 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.
 • Badem, Gülsuyu, Bal Maskesi; bir avuç çiğ bademi sıcak suda iyice yumuşatın. Daha sonra kabuklarını soyun ve bir havanda bir bardak gülsuyunu ilave ederek dövün. Karışıma bir tatlı kaşığı bal ilave edilir ve 24 saat bekletilir. Sonrasında bir tülbent yardımıyla süzülür ve elde edilen su sorunlu bölgelere sabah-akşam uygulanır.
 • Yumurta Akı, Tarçın, Siyah Üzüm Çekirdeği Yağı; bir yumurtanın akı mikserde çırpılarak köpük haline getirilir. Daha sonra bir çay kaşığı toz tarçın ve bir çay kaşığı siyah üzüm çekirdeği yağı ilave edilerek karıştırılır. Lekenin üzerine uygulayarak 20 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır. Bu maske haftada 2 kez olmak üzere 2 ay boyunca güneş lekelerinin giderilmesi için uygulanmalıdır.
 • Maydanoz, Limon, Buğday Yağı; bir adet limonun kabuğunun rendesi, bir çorba kaşığı buğday yağı, bir tatlı kaşığı menekşe yağı, bir çorba kaşığı limon suyu, on dal ince kıyılmış maydanoz iyice karıştırılır. Lekelerin üzerine sürülerek 20 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır.
 • Soya Fasulyesi; iki yemek kaşığı soya fasulyesi bir bardak suda 20 dakika boyunca ağzı kapalı bir tencerede kaynatılır. Kırmızı renkli bir su çıkar. Bu suyu lekeli bölgelere sürün ve bir saat bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın.
 • Kayısı-Elma Maskesi; bir adet kırmızı elmanın kabukları soyulur ve 4 adet olgunlaşmamış çekirdeği çıkarılmış kayısı bir tencereye atılır. Az su eklenerek kaynatılır ve lapa elde edilir. Daha sonra bu lapa rondodan geçirilerek püre haline getirilir. Bu maske lekelerin olduğu bölgeye sürülerek yarım saat bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulayın.
 • Pudra, Bal, Limon; bir çorba kaşığı bebek pudrası, 4-5 damla limon suyu ve bir çorba kaşığı bal karıştırılır. Karışımı lekeli bölgeye uygulayın ve 20 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile temizleyin.
 • Çay Ağacı Yağı ve Lavanta Yağı; bir tatlı kaşığı çay ağacı yağına bir çay kaşığı lavanta yağı karıştırılır. Bir pamuk vasıtasıyla leke üzerine uygulanır ve 20 dakika beklettikten sonra ılık su işle durulanır.

Güneş Lekelerine Profesyonel Çözümler

Buraya kadar güneş lekelerine doğal yöntemlerle nasıl çözüm üreteceğimiz konusunda bilgiler verdim. Burada profesyonel olarak güneş lekelerine çözüm önerilerinden bahsedeceğim.

Güneş Lekelerine Profesyonel Çözümler

Güneş lekelerinin tedavisinde lekenin oluş şekli, ne zaman ve hangi etkenlere göre oluştuğu önemlilik arz etmektedir. Bu soruların cevaplarını biliyor olmanız, tedavi uygulayacak olan uzmanın en etkili profesyonel güneş lekesi giderme yöntemi belirlemesine yardımcı olur.

 • Lazer; beyaz tenlilerde kullanılan ve oldukça pahalı bir yöntemdir. Lekeler ısıtılarak kabuklaştırılır. Bu yöntemin uzman kişilerce yapılması önerilir.
 • Kimyasal Peeling; güneş lekeleri şeker pancarından elde edilen glikolik asit ile elde edilen peeling maddesi ile yok edilir. Uygulamanın kış aylarında yapılması önerilir.
 • Mezoterapi; çeşitli ilaçlardan elde edilen karışımlar ile yapılır. Bu karışım cildin alt katmanlarına iğne ile verilir. İşlemden sonra morluklar ve kızarıklıklar oluşabilir.
 • Buz Terapisi; kolay ve etkili bir yöntemdir. Özel bir cihaz ile gerçekleştirilen uygulamada cildin özelliğine göre belirli bir soğukluktaki kristallerin cilt altındaki kolajenleri harekete geçirmesi sağlanır. Bu tabaka iyileşirken üst tabaka kendiliğinden dökülür ve alttan sağlıklı ve tertemiz bir cilt gelir.

Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Öneriler

Güneş lekelerinden kurtulmak için yukarda saydığımız pek çok yöntemi uygulayabilirsiniz. Ancak, güneş lekelerine karşı alacağınız ilk tedbir güneşin zararlı ışınlarından korunmak olmalıdır. Yukarıda saymış olduğum maskeleri uygulayarak güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte güneş ışınlarının zararlı olduğu saatlerde dışarı çıkmayarak ve düzenli olarak cilt bakımı yaparak güneş lekelerinden korunabilirsiniz. Ölü hücrelerin ciltten atılması için makyaj temizliği ihmal edilmemelidir. Bol su içerek cildinizin kaybettiği suyu karşılayabilir ve cildi nemlendiren kremler kullanabilirsiniz.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu