Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Pratik Bilgiler

IBAN numarası nasıl öğrenilir?

IBAN Nedir?

IBAN nedir bilmeyenler için kısaca açıklamak istiyorum. EFT ve havale gibi işlemler sırasında artık para göndermek işlemini kısaltmak için IBAN numarası kullanırız. Bu sayede gönderdiğimiz EFT ve havalelerin yanlış bir hesap numarasına gitme problemi ortadan kaldıran sisteme IBAN denir.

IBAN numaramı nasıl öğrenirim?

Yeni hesap açan herkesin en çok arattığı şey IBAN numaramı nasıl öğrenirim? sorusu ggaliba. Birisi size para gönderecek ama bir sorun var. Bankanızın size verdiği iban numarasını bilmiyorsunuz. Bende bu yazıyı Kuveyt türk’te hesap açtıktan sonra iban numaramı lazım olduğunda bilmediğimi fark ettikten sonra başkalarına da faydalı olması için yazmak istedim .

IBAN numarasını bilmeyen ve nasıl öğrenildiğini merak edenler için kısaca iban nedir ve banka iban numarası nasıl öğrenilir hep beraber öğrenelim :)

IBAN numaramı nasıl Öğrenebilirim?

Öncelikle IBAN numarasını bilmeyenler, öğrenmek için bankanıza sormanıza hiç gerek yok. Hesap numaranızı biliyorsanız her bankanın kendi internet sitesinde iban numarası sorgulama bölümü vardır. Yada mobil uygulamanızda hesaplarım bölümünde size ait olan iban numarasını hızlıca öğrenebilirsiniz.

IBAN Numarası Öğrenme

Banka hesabı açtınız ve iban numaranızı bilmiyorsanız yada iban numarasını unuttuysanız aşağıdaki ilgili bağlantı linklerini tıklayarak çok kolay bir şekilde iban numarası sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Unutmadan her iban numarası aynı t.c kimlik numaramız gibi eşsizdir ve birbirine benzemez.

Daha çok merak edenler için IBAN nedir?

Avrupa Birliği düzenlemeleri kapsamında gönderilen havale ve EFT’lerdeki yanlış gönderimlerin önüne geçebilmek için, TC Merkez bankası kararı ile 2009 yılından itibaren IBAN kullanımı zorunlu hale gelmiştir. IBAN, uluslar arası banka hesap numarası standardı olarak adlandırılmaktadır. Bu sayede banka hesap numaralarının tüm dünyada kullanılacak bir ortak standart getirilmiştir.

Her ülkenin IBAN numarası uzunluğu farklılık göstermektedir. Türkiye’de IBAN numarası 26 haneden oluşmaktadır. Bazı ülkelerde IBAN numarası 34 haneden de oluşabilmektedir. International Bank Account Number olan IBAN’ın Türkçe anlamı ise Uluslararası Banka Hesap Numarası demektir.

IBAN’ın elektronik sistemde gösterimi: TR680004600000 252790128801

IBAN’ın yazım şekli olarak gösterimi: TR68 0004 6000 0025 2790 1288 01

IBAN Doğrulaması Nedir?

IBAN doğrulaması, IBAN’ın standartlara uygun formata oluşturulup oluşturulmadığını kontrol eder.  Havale ya da EFT yapmak isteyen bir kişi öncelikle alıcının IBAN numarasını gönderici bankaya verir. Gönderici banka alıcının IBAN’ını kontrol eder. IBAN doğrulaması başarısız olursa banka parayı karşı hesaba göndermez. Bu sayede yapılan hatalı işlem baştan engellenmiş olur.

Para transferinden önce yapılan IBAN doğrulaması, sadece geçerli bir IBAN kullanıldığını göstermektedir. Bu doğrulama, kişi ile hesap numarasını eşleştirmemektedir.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu