Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Ek Gelir

İnternetten Hızlı Para Kazanma Yolları

İnternetten Para Kazanmak

İnternetten para kazanmak, internetin var olduğu günden beri en fazla araştırılan konulardan biridir. İnsanların çoğu vakitlerinin büyük bir bölümünü internette geçirmektedirler. Hal böyle olunca da internet üzerinden para kazanma fikri birçok insanın ilgisini çekmektedir.

İnternetten Hızlı Para Kazanma Yolları

Eğer ki bir bilgisayarınız ve internet bağlantınız varsa internetten para kazanmamanız için hiçbir neden yoktur. Günümüzde özellikle öğrencilerin ve ev hanımlarının konuyu daha yakından takip ettiklerini görüyoruz. İnternetten para kazanmak istiyorsanız, ister evinizden, isterseniz bir kafeden ya da bir kütüphaneden çalışarak bu işi başarabilir ve kendinize ek gelir sağlayabilirsiniz. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki internetten kolay para kazanma diye bir şey yoktur. Eğer ki kolay yoldan çok paralar kazanacağınızı düşünüyorsanız şimdiden bu işten vazgeçin.

Ben burada size internet üzerinden biraz zaman harcayarak ve sabırlı olarak para kazanmanın yollarını basit ve sade bir dille anlatmaya çalışacağım.

Türkiye’de İnternet Kullanım Alışkanlıkları

Öncelikle konumuza geçmeden önce sizlerle Türkiye’de internet kullanım alışkanlıkları ile ilgili birkaç istatistiki bilgiyi paylaşmak istiyorum. TÜİK tarafından 2018 yılında yapılan internet kullanımı ile ilgili araştırma sonuçlarına göre;

2018 yılında bilgisayar kullanımı 16-74 yaş gurubu arasındaki bireylerde %,59,6 olarak belirlendi. Bu oran 2017 yılında % 56,6 idi.

2018 yılında internet kullanımı 16-74 yaş gurubu arasındaki bireylerde % 72,9 olarak belirlendi. Bu oran 2017 yılında % 66,8 idi.

Bu oranlar erkeklerde sırasıyla % 68,6 ve % 80,4 iken kadınlarda ise % 50,6 ve % 65,5 olarak belirlenmiştir.

Hane halkı araştırma sonuçlarına göre 2017 yılında evden internet erişimi % 80,7 iken 2018 yılında % 8,8 olarak belirlenmiştir.

Geniş bant ile internet erişimi sağlayan hanelerin oranı 2017 yılında % 78,3 iken bu oran 2018 yılında % 82,5 olarak belirlenmiştir.

Son olarak ailelerin % 44,5’u sabit geniş bant, % 79,4’ü ise mobil geniş bant bağlantı ile internet erişimi sağlamıştır.

Bu istatistikleri vermemdeki amacım, internet kullanımının her yıl nasıl arttığını ve internetten para kazanmanın artık nasıl bir gereklilik haline geldiğini gözler önüne sermek istememdi. Şimdi gelin birlikte internet üzerinden para kazanma yollarını liste halinde inceleyelim.

Mikro İşler Yaparak Para Kazanmak

Mikro işler nedir, gelin önce onu bir açıklayalım. Özellikle yurtdışında oldukça popüler olan mikro işler belirli siteler üzerinden yapılmaktadır. Mikro işler yaparak aylık belirli seviyede harçlık çıkarmanız ve ek gelir elde etmeniz mümkündür.

Logo tasarımı yaparak, banner yaparak, işletmeler için raporlar hazırlayarak, içerik yazarak, seslendirme yaparak ya da animasyon videolarla internet üzerinden işler alarak para kazanmak mümkündür.

Bunu bir açık pazar yeri olarak düşünebilirsiniz. Bunun için Türkiye’de Bionluk, Uzmankirala, Armut gibi siteler, yurtdışında ise Fiverr ve Upwork gibi siteler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Türkiye’de iş hacmi yüksek olan çeşitli platformlar da bulunmaktadır. WMaracı, Donanımhaber, Technopat ve R10.net gibi forumlar üzerinden de mikro işler alıp para kazanma imkanınız bulunmaktadır.

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Stok fotoğraf çekerek bunları satışa sunan kişilerin internetten para kazandıklarını görüyoruz. İnternetin gelişmesi ve kullanıcı sayısının hızlı bir şekilde artması telif hakkı konusundaki hassasiyeti de gün yüzüne çıkarmıştır. Yayınlarında çeşitli fotoğraflar kullanmak durumunda olan reklam ajansları, gazeteler, dijital pazarlama ajansları gibi büyük ölçekli şirketler telif sorunu yaşamamak adına stok fotoğraf satın alıyorlar.

Bu nedenle stok fotoğraf çekmek ve satmak burada büyük önem arz ediyor. Stok fotoğraf satarak para kazanmak için belli başlı bazı şartlar vardır. Bunun için bir portföy oluşturmalısınız.

En az 100 fotoğraflık bir portföy ile aylık 15-30 dolar arası para kazanmanız içten bile değil. Tabi burada önemli olan bir diğer konu ise fotoğraflarınızın popülerliğidir. Stok fotoğraf satmak için Photodune, Fotolia, Gettyimages, Alamy ve Shutterstock gibi popüler sitelere üye olmalısınız.

İnternet Sitesi Açarak Para Kazanmak

Yukarıda istatistik bilgilerini verdiğimiz TÜİK rakamlarına göre Türkiye’de 70 milyona yakın kişinin internete erişimi olduğunu söylemiştik. Çeşitli ücretli ve ücretsiz servisleri kullanarak internet sitesi açarak para kazanmak mümkündür. İnternet sitesi açmak için internet üzerinde birçok rehber bulunmaktadır.

Bu rehberleri takip ederek bir site kurabilirsiniz. İnternet sitesinin nasıl kurulacağı ile ilgili bilginiz varsa Godaddy, Wix, Webs, Squarespace ve tr.gg gibi servisleri kullanarak site açabilirsiniz. Ücretli ya da ücretsiz seçenekleri inceleyebilir ve pek çok farklı alanda internet sitesi kurabilirsiniz. Bunun sınırı yok, yemek tarifleri, içerik sitesi, haber sitesi, oyun inceleme sitesi, finans sitesi gibi pek çok alanda site kurabilirsiniz.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak para kazanmak oldukça popüler bir para kazanma yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Üzerinde yeterince bilgi sahibi olduğunuz bir konu seçerek düzenli bir şekilde blog yazmak size belirli bir kitle sağlayacaktır. Blogunuzun ziyaretçi sayısı arttıkça da ücretli tanıtım yazıları yayınlayarak para kazanmanız mümkündür.

Ücretsiz olarak blog açmak için Blogspot, Blogcu ve WordPress gibi servisleri kullanabilir ya da ücretli olarak bir alan adı satın alarak kendi sitenizi kendi barındırma servisinde barındırarak blog açmanız mümkündür.

Blogunuzda reklam alanları açarak, reklam veren platformlar üzerinden düzenli reklam gösterimleri ile para kazanabilirsiniz. Bunun için çeşitli platformlar bulunmaktadır. Adsense, Infolinks, Media.net ve Yllix bu platformlarda bazılarıdır.

İçerik Üreterek ve Satarak Para Kazanmak

Blog yazarak para kazanmaktan farklı olarak içerik üreterek ve satarak para kazanabilirsiniz. Bunun için birçok alan mevcuttur. İsterseniz e-ticaret siteleri için ürün tanıtım yazıları yazabilir isterseniz de başkalarının bloglarına içerik üretebilirsiniz.

Yazdığınız bu içerikleri satarak para kazanabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılan bu satışların şu anki 100 kelime ücreti ortalama 1.50 TL’dir. Müşteri nereden bulacağım diyorsanız, İçerik.net, içerik bulutu, Makalemarket, Makale.net, supericerik.com, R10.net gibi pazar yerlerini inceleyebilirsiniz.

Mobil Uygulama ile Para Kazanmak

Google Play ve IOS App Store üzerinden birçok oyun veya uygulama indirip kullanıyoruz. Her yıl bu iki mağaza üzerinden milyonlarca uygulama ve oyun indirilmektedir. Bu oyun ve uygulamaları hazır olarak indirip, reklam alanlarını kullanarak mobil uygulama ile para kazanmak mümkündür.

Bunun için birçok sistem mevcuttur. Chupamobile, Codecanyon ve Flippa gibi sistemleri inceleyerek hazır mobil oyun ya da uygulama satın alabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Mobil uygulamanız üzerinden reklam yayınlayarak para kazanabilmek için de Wingoads, MoPub, Admob ve Tapjoy gibi platformları kullanabilirsiniz. Eğer siz de bir oyun ya da uygulama geliştiricisi iseniz ve reklam yayınıyorsanız Admost üzerinden reklam gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Fenomeni Olarak Para Kazanmak

Facebook, Twitter ve Instagram fenomenlerin en aktif olduğu alanlardır. Sosyal medya fenomeni olarak para kazanmak için bilginiz olan bir konuda düzenli ve sürekli paylaşımlar yaparak takipçi kitlenizi oluşturabilir ve bu kitle sayesinde kazançlar elde edebilirsiniz.

Yurt dışındaki ismi ile influencer olarak adlandırılan bu kişiler sponsorlu paylaşımlar ve reklamlar ile kazanç elde etmektedirler.

İkinci El Eşya Satışı ile Para Kazanmak

Evinizde kullanmadığınız, her türlü eşyayı internetten çeşitli platformlar üzerinden satmanız mümkündür. İkinci el piyasası internet üzerinden oldukça aktif olarak kullanılmaktadır. İkinci el eşya satışı ile para kazanmak için Sahibinden, letgo gibi uygulamaları ve facebook guruplarını kullanabilirsiniz.

Youtuber Olarak Para Kazanmak

Youtuber olmak sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Öncelikle Youtube üzerinden bir kanal açmalısınız ve düzenli olarak paylaşımlarda bulunmalısınız. Tabi bu süre zarfında da “lütfen kanalıma abone olmayı unutmayın” ve “bildirimleri açın” gibi iki cümleyi sürekli olarak tekrar etmelisiniz.

Youtuber olarak para kazanmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Youtube iş ortağı programı için bir kanal son 12 ayda 4000 saat izlenme süresine ve 1000 abone sayısına ulaştığında programa katılmak için incelemeye alınır. Sabır gerektiren bir iştir.

Instagram Butiği/Dükkanı Açarak Para Kazanmak

Instagram butiği açarak para kazanmak ülkemizde oldukça popüler bir uygumla haline geldi. Bunun için satışını yaptığınız ürünlerin fotoğraflarını çekmek ve düzenli bir şekilde yayınlamak gerekir. Hesabınızı sürekli canlı tutmalısınız. Ayrıca Instagram‘da hashtag kullanarak da daha fazla kitleye ulaşma şansınız olur.

+ Bonus

Blog Yazarak Para Kazanmak İster misiniz?

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu