Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
DiğerTeknoloji

Joomla Nedir?

Joomla Nedir?

Joomla, üretilen web içeriklerini yayınlamak için açık kaynaklı ve ücretsiz içerik yönetim sistemidir. Yazılım dünyasında bir şeyin standart hale gelmesi şartlarını taşıyan bu sistem açık kaynaklı olması sebebiyle gönüllü topluluklar tarafından sürekli geliştriliyor.

Bu nedenle popüler web sitesi yazılımlarında önde gelmektedir. Birçok platfrom üzerinden erişilebilir olması, duyarlı, arama motoru optimizasyonlu olması sayesinde kullanıcı dostudur.

Joomla CMS

Cms: Content Management System kısaltmasıdır. Türkçe’ye ‘İçerik Yönetim Sistemi’ olarak çevrilir. Web siteleri için güçlü içerikler ve güçlü çevrimiçi uygulama geliştirme imkanı sağlar. Bu güne kadar 100 milyon üzerinde indirme sayına ulaşmıştır. Joomla CMS tercih etmenin nedenleri arasında şunlar sıralanabilir:

 1. Herkes için ücretsiz ve kolay erişilebilir.
 2. 70’ten fazla dil ile hizmet eder.
 3. Teknik bilgi olmadan yönetilebilir biçimde ayarlanabilir.
 4. Seo seçenekleri geniştir.
 5. Web siteleri kurabilir ve para kazanabilirsiniz.

Joomla Türkiye

Joomla türkiye, bu yazılımı indirebileceğiniz, hakkında haberler ve en son güncelleştirmeler için bilgi alabileceğiniz bu yazılımın bölgesel bir platformudur. Hakkında en detaylı bilgileri buradan alabilrisiniz.

Bununla kalmayıp blog sayfalarına ulaşıp Türkçe dilinde destek de alabiliyorsunuz. Daha derinlere gitme imkanı sağlayıp kolay ve anlaşılabilir olmasıyla öğrenmek için gitmeniz gereken ilk durak olmalıdır.

Harici modüllere ve ücretsiz temaları rahatça ulaşma imkanı sağlar. https://www.joomlatr.org Türkiye resmi web sitesidir.

Joomla indir

Joomla indirmek ve bilgisyarınıaza kurmak için https://downloads.joomla.org/tr/ adresine giderek ‘Joomla! İndir’ bağlantısına tıklayarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Şu an 3.9.19 mevcut ancak zamanla güncellenmekte ve gelişmektedir. İlk indirmelerin yanı sıra resmi güncellemeler için de harici indirmeleri bu adreste mevcuttur.

Joomla kurulumu

Kuruluma geçmeden hemen önce bir host ve alan adına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız ve web sitenin veri tabanına ulaşabiliyor olmanız gerekmektedir. Daha sonra bir dosya transfer uygulaması aracına ihtiyacınız olacak.

Birçok dosya transfer uygulamaları diğer adıyla FTP   mevcuttur. İstediğiniz FTP aracını internette aratarak ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. https://downloads.joomla.org/tr/ adresinden indirmeyi başlattıktan sonra 13-14 megabayt civarında bir zip dosyası bilgisayarınıza inecektir. Daha sonra yapmanız gereken adımlar sırasıyla;

 1. İndirmiş olduğunuz zip dosyasını kullandığınız bir arşiv açıcı uygulamayla veya winrar yardımıyla klasöre çıkartın.
 2. FTP uygulaması aracını açın.
 3. Aşağıdaki görseldeki gibi bir blok görüntüsüne sahip FTP uygulamasına
 4. Sunucu yazan kısma web sitenizin adresini girin.
 5. Sağlayıcıdan aldığınız veya daha sonradan belirlediğiniz kullanıcı adı ve parolanızı girip ‘Hızlı Bağlan’ butonuna tıklayın.
 6. Bağlantıyı gerçekleştirdikten sonra web sitenizin barındığı veri tabanına ulaşmış olmanız gerekir. FTP aracıyla /httpdocs klasörünün içeriği temizleyin.
 7. Zip dosyasını açtığınız klasörünün içindeki herşeyi httpdocs klasörünün içine kopyalayın.
 8. Web sitenizin adresini yazıp gittiğinizde kurulum ekranı ile karşılacaksınız
 9. Yazılım arayüzü Türkçe olduğundan hedefleri takip edip kurulumu kolayca tamamlayabilirsiniz.

Joomla e-ticaret

Günümüzde e-ticaret alım satım yapmak isteyen kişiler için olmazsa olmazlardan bunun için öncelikle bir web sitenizin olması gerekiyor. Web siteleri Joomla modülleri ile kolayca alışveriş sitelerine dönüştürülebilmektedir.

Eğer web siteniz için bir alışveriş sepeti eklemek istiyorsanız 3.9 versiyonu için yapılandırılabilir VirtueMart eklenti modülüyle eklenebilir. İhtiyaca yönelik bu gibi modüllerine yine https://www.joomlatr.org/ adresine giderek ulaşabilir ve gözden geçirebilirsiniz.

Joomla tema

Kendi temalarını oluşturabileceğiniz gibi hazır ücretsiz ve premium temalar da mevcuttur. Bu temalara internet aracılığıyla kolay ulaşabilmektedir. Ücretsiz ve premium temaların kendi içerisinde farklı özelliklere sahip ihtiyaca yönelik hangi temanın kullanılacağı kullanıcının kararına bağlıdır. İnceleyebilmek için her temanın demo görünümü de mevcut olmaktadır.

Joomla tema yükleme

Beğenilen bir temanın zip dosyası bilgisayara indirildikten sonra;

 1. Sitenizin yönetim paneline girin.
 2. x veya öncesi sürümler için yüklemeler menü altında ‘Şablon-Site’ yazısına tıklayın. Güncel 2.5 sürümler için Eklenti Yöneticisi paneline gidin.
 3. ‘Dosya Paketi’ kısmından ‘Dosya Seç’ butonuna basıyoruz.
 4. Açılan pencerede indirilen tema zip dosyasını seçin
 5. Başarılı yazısından sonra tema seçimi gerçekleştirilebilecektir.

 

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu