Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Sağlık

Kansızlık En Çok Kadınlarda Görülüyor

Kansızlık En Çok Kadınlarda Görülüyor, Kansızlık kanda bulunan ve demir taşıyan, içeriğinde bulunan demir sayesinde oksijen taşıyan hemoglobinin normal seviyenin altında bulunmasıyla ortaya çıkan hastalıktır. Kandaki hemoglobinin 12 g/dl’nin altında olması kansızlık olarak nitelendirilmektedir. Genel belirtisi halsizlik olan kansızlığın uzun süreli devam etmesi durumunda zekâ geriliği, kalp böbrek yetmezliği ve cinsel sorunlara neden olmaktadır. Sözü edilen hastalığın en çok etkisine aldığı grup ise kadınlardır. Kadınların % 70-90 gibi büyük bir kısmı demir, B12 ve folik asit eksikliğine bağlı kansızlık şikâyeti yaşamaktadır. Diğer yandan, kansızlık hastalığının kadınlarda en çok görüldüğü dönem doğurganlık çağı olarak adlandırılan dönemdir. Üstelik bu dönemde hastalığın tedavi edilmemesi durumunda çok ciddi problemlere de neden olabilmektedir.

Kansızlık hastalığının doğurganlık çağındaki kadınlarda daha sık ortaya çıkmasının nedenleri ise bu dönemde her ay regl kanaması olması ve doğum nedeniyle kan kaybının fazla olması şeklindedir. Peki, kansızlık problemiyle karşılaşan bayanlara neler önerilebilir? Kısaca açıklayalım.

Demir ve B12 Eksikliğine Bağlı Kansızlık

Demir eksikliği genellikle vejeteryan ya da ekonomik durumu nedeniyle fazla hayvansal gıda tüketemeyen bayanlarda sıklıkla görülmektedir. Bu durumda kırmızı et ya da demirce zengin besinlerin tüketilmesiyle hastalığın üstesinden gelineceği düşünülse de tonlarca sözü edilen gıdaların tüketilmesi bile demir seviyesini yükseltmeye yeterli olmamaktadır. Ancak, bu gıdaların tüketilmesi kansızlığa yakalanmamak isteyen bayanların günlük diyetlerinde mutlaka fazlaca yer almalıdır. Diğer yandan kansızlığa yakalanmış kişilerin ise mutlaka doktor kontrolünde multivitamin tarzı ilaçlarla tedavi edilmesi gerekmektedir.

Folik Asit Eksikliğine Bağlı Kansızlık

Gelişim ve gebelik dönemlerinde fazlaca ihtiyaç duyulan folik asit tam alınamaması durumunda kansızlığa neden olmaktadır. Sözü edilen folik asit eksikliğine bağlı kansızlık vakalarının daha çok yeşillik tüketmeyen ve alkol tüketimi fazla olan bayanlarda daha sık görüldüğü bilinen bir gerçektir. Yine bu kansızlık türünde de doktor kontrolünde alınacak ilaçların yanısıra beslenmeye de dikkat edilmesi en etkili tedavi yöntemidir.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu