Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Diğer

KORKUNÇ YILBAŞI EFSANELERİ

KORKUNÇ YILBAŞI EFSANELERİ

Yılın sonu, yeni yılın başlangıcı olarak bazı yerlerde coşkuyla kutlanır yılbaşı. O gece eğlenceli geçse de bazı yerlerde aslında çok korkunç esrarengiz olaylar yaşanmaktadır. Bu korkunç yılbaşı efsanelerinden bir kaçı şunlardır:

Icicle Woman ( Buz Kadın)

Japon şehir efsanelerinden biridir Buz Kadın. Bir buz kadar narin bir o kadar da soluk bir cildi olan dünyalar güzeli bir hayalettir.

Vaktin birinde ormanda tek başına bir adam yaşarmış. Yalnızlıktan sıkılan adam her gün yalvararak dua eder ve kendisine bir eş istermiş. Bir kış gecesi camdan dışarı bakarken çatıdan sarkan buz parçalarını görmüş ve içinden keşke bu buz parçaları gibi güzel bir eşim olsa diye düşünmüş. Aynı gece adamın kapısı çalar ve kapının önünde çok güzel bir kadın görür.

Bu kadının yüzü buz gibi donuktur. Hava soğuk olduğu için adam kadını içeri alır. Günler geçer ama kadın hala adamın evinde kalmaya devam eder. İlişkileri iyice ilerlemeye başlar ve evlenmeye karar verirler. Her şey çok güzel ilerlerken adam karısının hiç banyo yapmadığını fark etmiş. Ne zaman banyo konusunu açsa karısı hemen konuyu değiştirirmiş.

Adam daha fazla dayanamamış ve karısını zorla banyoya götürmüş. Suyla dolu olan küvete karısını zorla sokmuş ve banyodan çıkarak kapıyı kilitlemiş. Zaman geçtikçe adam merak etmeye başlamış çünkü ne karısının sesi geliyormuş ne de su sesi. Daha fazla dayanamamış ve banyoya girmiş. İçeride karısını bulamayan adam sadece küvette eşyalarını bulabilmiş.

Uzun süre karısının gelmesini beklemiş ama karısını geri dönmemiş. Zaman geçtikçe adam ümidini kaybetmiş ve tekrar aşık olmuş. Bu sefer aşık olduğu kadınla da evlenmiş mutlu bir hayatı olmuş. Bir kış ayında adam evinin çatısından sarkan buz sarkıtını görmüş. Onu oradan almak için dışarı çıkmış. Karşısında buzlar için bir kadın görmüş.

Bu kadın eski eşiymiş. Konuşmak için yanına gitmiş adam. Yeni karısı dışarıdan çığlıklar duyarak hemen dışarı koşmuş. Adamın kanlar içindeki cansız bedenini bulmuş. Büyükçe bir buz parçası adamın gözünden girerek kafasının arkasından çıkmıştır. Bu olaydan sonra Buz Kadının her yılbaşı gecesi evleri dolaşarak kendisine yeni kurban aradığına inanılırmış.

Jolakötturinn ( Noel Kedisi)

Noel kedisi bir Kuzey Avrupa şehir efsanesidir. Bu boyutta olan kedi genellikle karlı yerlerde görülür. Bu yerlerde yılbaşı gecesi için yeni elbise almayan kişileri avlarmış. İnanışa göre o gece için yeni elbise alanlar çalışkan ve iyi kişiler, almayanlar ise tembel ve kötü kimselerdir. Bu kötü ve tembel kişileri avlayan noel kedisi arkasında hiçbir iz bırakmaz.

Krampus ( Anti- Noel Baba)

Yılbaşı gecesi öncesinde Noel Baba hediyeler dağıtırken Krampus ise ceza dağıtırmış. Noel Baba ile gezen Krampus vücudu siyah tüylerle kaplı, kırmızı suratlı, kuyruğu olan, elinde siyah çantası ve sopası olan bir şeytandır. Yılbaşı öncesi bütün çocuklar pencerelerinin önüne ayakkabıları ya da çoraplarını koyar. Gece gelen Noel Baba ve Krampus eğer çocuklar o yıl içerisinde iyi birer çocukluk geçirdilerse Noel Baba onlara hediye bırakırmış.

Eğer tüm yıl içerisinde kötü bir çocukluk geçirdilerse bu sefer de Krampus onlara ceza verirmiş. Büyük bir kötülük yapmadılarsa onları sadece dövermiş ama büyük bir kötülük yapmışlarsa onları siyah çantasına koyup cehenneme götürürmüş.

Yule Lads ( Yule Beyleri)

Kaç tane oldukları döneme göre değişiklik gösterse de günümüzde 13 tane Yule Beyleri vardır. Noel gecesi öncesindeki 13 gece boyunca her bir Yule Beyi bir çocuğu ziyaret eder. Pencerelerinin önüne ayakkabılarını koyan çocuklar eğer iyi birer çocuk olmuşlarsa ayakkabılarına şeker ve çeşitli hediyeler konurmuş. İyi bir çocuk olmamışlarsa da ayakkabılarına çürümüş patates gibi şeyler konurmuş.

Frau Perchta ( Organ Cadısı)

Noel babanın acımasız ve korkutucu olan dişi bir cadı versiyonudur. Frau Perchta iyi insanları ödüllendirirken kötü insanları da cezalandırır. Kötü insanları cezalandırma yöntemi oldukça acımasızdır. Kötülerin organlarını çıkarır ve organların yerine çöp doldururmuş.

Elf On The Shelf ( Raftaki Elf )

Elf oyuncakları bir kitap ile tanınmaya başlanmıştır. Bu kitapta elf oyuncalarının noel babanın gözleri ve kulakları olduğuna inanılır. Kitapla birlikte bir elf oyuncağı da verilir. Söylenene göre bu elfler yılbaşı öncesinde evlere gelerek çocukları gözlemler ve iyi mi kötü mü olduklarına karar verirlermiş. Geceleri çocukları izlemeye başlayan ve evde kendi kendine yer değiştiren bu oyuncaklar hakkında zaman geçtikçe daha fazla paranormal olay anlatılır. Akşam oyuncağı koydukları yerde değil de bambaşka bir yerde bulmaya başlamış aileler. Çocuklarda da buna benzer şikayetler oluşmaya başlamış. Çocuklar gece yattıklarında sürekli elf oyuncakları ile ilgili kabus gördüklerini ve kendilerini çok huzursuz hissettiklerini söylemeye başlamışlar.

Kallikantzaroi ( Kış Cini )

Kallikantzaroi Yunanistan tarafından cinlerdir. Bu cinler yılın her günü dünya ağacının köklerini kesmekle geçirirler. Yılbaşı gecesine 12 gün kala işlerini bitirmeye çok yaklaşmışlardır. Ama yılbaşı gecesi insanların içine karışarak onları huzursuz edip başlarına bela olacakları tek gecedir. Bu yüzden işlerini yarım bırakıp halkın içine karışırlar. Vücudu siyah tüylerle kaplı maymun ve kedi karışımı çirkin bir cindir. Yılbaşı gecesi sokaklarda dolaşırmış.

Ghost Plate ( Hayalet Tabağı )

Yılbaşı gecesi bütün aile yemek yerken sofraya fazladan bir tabak bırakılırmış. Bunun sebebi yılbaşı hayaletlerinin de katılması içinmiş. Bazılarına göre de kaybettikleri bir yakınlarının o gece sofrada onlarla birlikte olmaları içinmiş.

 

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu