Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Diğer

Birçok kişinin sorunu; mide ağrısı…

Birçok kişinin sorunu; mide ağrısı…

Mide ağrısı artık herkesin sorun yaşadığı bir rahatsızlık haline geldi. Günlük yaşantımızda etrafımızda midem ağrıyor diyen insanlarla karşılaşırız. Bu yazımız da nedenlerini ve nelerin iyi gelebileceğini sizlerle paylaşacağız.

Genelde mide ağrısı yemek öncesi ya da sonrası yanma şeklinde bir ağrı olur. Mide ağrısı yaşlı, genç herkeste görülebilecek bir hastalıktır. İlk ağrıya sebep olarak beslenme alışkanlığınızdaki değişim neden olmuş olabilir. Yağlı , asitli yiyecekler mideye zarar verdiği gibi bu gibi ağrılara da neden olabilir.

Mide ağrısı belirtileri; ağızdan koku gelmesi, gaz çıkarma ihtiyacı, mide de şişkinlik, midede yanma gibi durumlar söylenebilir. Böyle bir durumda doktorunuza başvurunuz. Mide ağrısı; reflü, gastrit, ülser, mide kanseri, hazımsızlık, safra taşı gibi hastalıkların başlangıcı da olabilir. Böyle durumda ilk yapılması gereken bir uzmana başvurmaktır.

 

Mide ağrısı ilk olarak hafif hafif ağrıyla başlar sonra bu ağrılar sıklaşır ve kasılmalar olur. Midenizde ağrı varsa günlük yaşantınızı bir gözden geçirmeniz gerekecektir. Buna sebep olan etmenleri bulup düzeltmeniz gerekecektir.

 Mide ağrısı neden olur?

Mide ağrısı sorunu yaşayan insanlar bunun sebebini merak eder. Hiç beklenmedik anda oluşan bu ağrılar gününüzü mahvedebilir. Ağrılar psikolojik ve beslenme nedenleriyle oluşur.

Stres; günümüz insanlarının karşılaştığı bir sorundur. Stres, mide ağrısını da yanında getirir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız stresten uzak durup kendinize ilgi alanları yaratmalısınız.

Aşırı kilo; fazla kilolu insanların karşılaşabileceği sorunların başında mide ağrısı gelir. Bunun tek çözümü kişinin fazla kilosundan kurtulmak olacaktır.

Gastrit; asitli yiyecekler mide üzerinde yara oluşturur. Bu da mide ağrılarını başlattır Bulantı olur ve yemek sonrasında hemen şişkinlik olur. Bu durum ülsere sebep olabilir. Asitli yiyeceklerden uzak kalarak bu sorunu azaltabilirsiniz.

Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar; bu alışkanlıklar da mide de ağrılar oluşturur.

Aşırı acı tüketimi;

Kabızlık;

Keten tohumu; lifli yiyecekler mide ağrılarına gelmektedir. Kabızlığa ve sindirim sistemini çalıştırmakta etkili bir gıdadır.

Yukarıda saydığımız nedenlerin her biri mide ağrısını başlatmaktadır. Böyle durumla karşılaşmak istemiyorsanız, sancı ve ağrı hissetmek istemiyorsanız tek yapmanız gereken midenizi düşünüp doğru yiyecekleri tercih etmeniz ve kendinize iyi bakmanızdan geçiyor

Mide ağrısına ne iyi gelir?

Mide ağrısı sorunu yaşıyorsanız ilk iş olarak bir doktor yardımı almalısınız. Mide ağrısı sorununu yaşayan kişiler bu sorundan kurtulmak için birçok yöntem denemektedir.

Zencefil çayı; mide ağrısı için doğal ilaçtır diyebileceğimiz zencefil midede yanma hissini azaltır. Hazımsızlığın giderilmesinde önemli bir bitkidir. Böylece kusma, bulantıları dindirecektir.

Yoğurt; doğal probiyotik olan yoğur mide yanmasını geçirir ve bağışıklığınızı güçlendirecektir. Günlük evinizde yaptığınız yoğurdu tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bol su içmek; vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşmaktadır. Midemize giden besinlerin sindirimi için suya ihtiyaç vardır. Günlük olarak iki buçuk litre suyu tüketmeliyiz.

Papatya çayı; sakinleştirici etkiside bulunan papatya çayı mide ağrısı için de mucize bitkidir. Mide kaslarının gevşemesine yardımcı olur. Ağrılarınızın dinmesi için günlük olarak tüketmeniz gerekir.

Baklagiller; nohut, fasulye, mercimek gibi ürünler midenize dost besinlerdir. Mide ağrısına iyi gelmektedir.

Az yağlı yiyecekler; midenizin ağrımasına neden olacak yağlı, kızartılmış yiyecekler midenize zarar verir. Özellikle az yağlı yiyecekleri tercih etmeniz mide ağrınızı giderecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hamilelikte mide ağrısı,  ne iyi gelir?

 

Mide ağrısı hamilelikte stresten kaynaklanmaktadır. Kimi anne adaylarında hafif görülse de kimi anne de sancıdan durulamaz bir hal alır. Rahmin genişlemesiyle beraber bu ağrılar görülür. Bebek anne rahminde büyüdükçe mideye baskı yapıyor bu yüzden mide ağrısı kaçınılmaz oluyor.

Hamilelikte bu ağrıları üçüncü aydan itibaren bebeğin büyümesiyle beraber başlar. Bu ağrıları daha da artıran gazlı içecekler, kahve, sigara, yağlı yiyecekler, ekşili yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bol lifli yiyecekleri sofranız da sürekli bulundurunuz.

Acılı yiyeceklerden biraz vazgeçmelisiniz. Yemeklerinizi hızlı değil yavaş yemelisiniz ve sık sık , azar azar yemelisiniz. Anne adayı suyunu ılık tercih etmelidir her zaman. Dolaptan yeni çıkarılmış soğuk yiyeceklerden uzak durmalısınız, ılık yiyecekleri tercih etmelisiniz. Stresten uzak durmalısınız. Gerektikçe dinleniniz. Gün içerisinde hareketsiz kalmayın. Günlük yürüyüş yapmanız size iyi gelecektir. Mide ağrınız artıyorsa doktorunuza başvurmalısınız.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu