Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Ek Gelir

Tercüme Yaparak Para Kazanmak

İnternet üzerinden para kazanma yolları arasında yer alan online tercüme yaparak para kazanma, ana diliniz haricinde ikinci bir dili daha ana diliniz kadar iyi biliyorsanız tam size göre bir tercüme işidir. Bu iş size ek gelir getirebileceği gibi asıl işiniz olarak da oldukça iyi para kazanabilirsiniz. Bu iş için tek koşul konuştuğunuz yabancı dili ana dilinize ya da diğer dillere eksiksiz olarak çevirmeniz yeterlidir.  Bu iş sanıldığından da değerli ve oldukça kazançlı bir iştir. Ülkemizdeki yabancı dil bilen sayısını bir düşündüğünüzde bu işin ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Tercüme Yaparak Para Kazanma

Online tercüme Yaparak Para Kazanma
Online tercüme Yaparak Para Kazanma

Öncelikle isterseniz tercüme yaparak para kazanma yöntemlerinden bahsedelim biraz. Bunun için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.

Özellikle yabancı şirketlerle çalışan bazı büyük tercümanlık şirketleri sürekli olarak tercüman aramaktadır. Bu şirketlere başvurabilir ve yabancı dilinizi paraya çevirebilirsiniz.

Bazı kariyer sitelerinde büyük şirketlerin genellikle üst düzeyde yabancı dil bilgisi olan personel ilanlarını görürsünüz. Bu gibi ilanlara başvuruda bulunabilirsiniz. Bazı durumlarda da bu tarz sitelerde bazı ilanların tamamen yabancı dilde verildiğini görürsünüz. Bu da dili gerçekten bilenlerin müracaat etmesi için tasarlanmış bir yöntemdir.

Bunların yanı sıra online olarak hizmet veren tercüme bürolarına başvurabilirsiniz. Bu bürolarda tercümanlık yapabilir, yurtdışından gelen ve yurtdışına giden resmi evrakların tercümeleri yapacağınız için hem yabancı dilinizi geliştirmiş olacak, hem de mesleğinizi yaparak para kazanabileceksiniz.

Online tercüme Yaparak Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Online tercüme Yaparak Para Kazanma
Online tercüme Yaparak Para Kazanma

Günümüzde internet üzerinden online tercüme yaparak para kazanmanız mümkündür. Oldukça rahat bir çalışma şekline sahip olan ve kazancı da bir o kadar iyi olan online tercüme son dönemlerde popüler olmaya başlamıştır.

Bilgi birikimi ve tecrübeleriniz online tercüme yaparak para kazanmanız konusunda oldukça önemlidir. Bu işi hiç duymadıysanız ya da duyup ta nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız aşağıda sizlere kılavuzluk edecek olan aşamaları sırasıyla anlatacağım.

İnternet üzerinde bu iş için birçok tercüme siteleri vardır. Bu sitelere üye olarak çevirmenliğe başlayabilirsiniz. Bu siteler tercüme yaptığınız karakter sayısına göre ücret ödemektedirler. Alacağınız tercüme işlerini düzgün bir şekilde yaparsanız daha fazla iş alabilecek ve daha fazla kazanç elde edebileceksiniz.

Online tercüme Yaparak Para Kazanabileceğiniz Siteler

Online tercüme Yaparak Para Kazanma
Online tercüme Yaparak Para Kazanma

İnternet üzerinde birçok tercüme yapabileceğiniz site bulunmaktadır. İsterseniz aşağıda sizlere vereceğimiz siteleri inceleyerek, size en uygun siteye üye olup para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 • PeoplePerHour.com; “saat başı insan” gibi oldukça ilginç bir isme sahip olan web sitesi, tercüme yaparak para kazanabileceğiniz ve güvenilir sitelerden biridir. Sitenin kazanç yapısına bakıldığı zaman oldukça iyi olduğu görülüyor. Denemenizi tavsiye ederim.
 • Freelancer.com; oldukça popüler ve bir o kadar da güvenilir sitelerden biridir. Site üzerinde tercüme yapabileceğiniz bir kategori bulunmaktadır. Bu kategoriyi takip ederek tercüme işleri alabilirsiniz. Denemenizde fayda var.
 • Guru.com; freelance olarak tercüme işleri bulabileceğiniz güvenilir sitelerden biridir.
 • oDesk.com; part-time ya da tam zamanlı tercüme işleri bulabileceğiniz gibi saatlik ve tek metin tercüme işleri de bulabileceğiniz bir sitedir.
 • Bionluk.com; yerli bir girişim olan Bionluk, freelancer olarak çalışmak isteyen herkesi bünyesine kabul ediyor. Bu siteye üye olarak çevirmenlik ilanınızı verebilir ve kazanç elde edebilirsiniz.
 • Protranslate.net; yine yerli bir girişim olan Protranslete sitesinde tercümanlık yaparak para kazanmanız mümkündür. Bunun için sitede bulunan tercümanlık başvuru formunu doldurup çalışmaya başlayabilirsiniz.
 • Translationdirectory.com; tercümanlar ile müşterileri bir araya getiren bir platformdur.
 • Proz.com; 300 binden fazla çevirmeni olan bu platformda siz de yerinizi alın.
 • Traduguide.com; oldukça güvenilir bir platform olan Traduguide, serbest çevirmenlerin ve tercüme bürolarının kullanabileceği bir platformdur.
 • OneHourTranslation; evinizden rahatlıkla tercüme yapabileceğiniz bir platformdur.
 • UpWork; freelancer olarak tercüme işi yapmak isteyenler için ideal bir platformdur. Profilinizi dikkatli bir şekilde oluşturursanız mutlaka sizden iş isteyen müşteriler çıkacaktır.
 • TranslatorCafe; uluslar arası dilbilim topluluğunun üyeleri ile buluşarak keyifli sohbetler yapabileceğiniz ve kayıtlı tercüme firmalarıyla çalışabileceğiniz bir platformdur.
 • Gengo; Tokyo merkezli online tercüme platformudur.
 • Verbalizeit; binlerce kalifiye ve onaylı tercüme hizmeti sağlayıcısıdır.

Yukarıda saymış olduğum online tercüme platformları arasında kurumsal olarak çalışan ve aracı kullanmayan platformlar olduğu gibi bazıları da farklı kullanıcılar ile etkileşime girerek tercüme işi bulmanızı sağlamaktadır. Burada iş tamamen size kalıyor. Sahip olduğunuz dil, yetenekleriniz, bilgisayar kullanım becerileriniz ve hızınıza bağlı olarak işinizi siz belirleyeceksiniz.

Freelance ve Homeoffice Olarak Çevirmenlik Yapmak ve Para Kazanmak

Online tercüme Yaparak Para Kazanma
Online tercüme Yaparak Para Kazanma

İşsizliğin had safhada olduğu ülkemizde birçok üniversite mezunu bile işsiz kalmaktadır. İşte tam da bu noktada sizin için güzel bir iş fikrimiz bulunmaktadır. Freelance ve homeoffice çalışmak tam da size göre bir iştir. Dilediğiniz her yerden bir bilgisayar ve internet bağlantısının olduğu her yerden çalışma imkânına sahipsiniz.

Freelance olarak tercüme işi yapmak için ana diliniz yanında farklı bir dili ana dil seviyesinde biliyor olmanız yeterlidir. Çeşitli tercümanlık bürolarına başvurarak şansınızı deneyebilirsiniz. İşe kabul edildiğinizde tercüme yapacağınız evraktaki boşluksuz karakter sayısına göre ücret alacaksınız. Karakter birim fiyatını siz belirleyerek aylık gelirinizi de siz belirlemiş olursunuz.

tercümeyi yapacağınız dilin kolay ulaşılabilirliği, evrağın içeriği ve piyasa fiyatlarına göre birim fiyatı siz belirleyebilirsiniz. Tabi burada belirleyeceğiniz fiyat genellikle piyasa fiyatlarına yakın olmalıdır. Çünkü bu piyasada birçok rakibiniz olacaktır. Kazancınız, tercüme edeceğiniz evrak sayısı i doğru orantılı olarak artacaktır.

Online tercüme yaparak para kazanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Öncelikle yapacağınız tercüme işi kaliteli olmalıdır. Bu işe yeni başlıyorsanız mutlaka kısa ve kolay işler alarak işe başlamalısınız. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da hızdır. Ne kadar hızlı olursanız rakiplerinizden bir adım önde olursunuz.

Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Ne kadar para kazanacağınızı siz belirlersiniz. Genellikle online tercüme büroları 100 kelimelik bir tercüme için 3 dolar ödemektedirler. Aylık olarak yapacağınız tercüme sayısına göre kazancınızı belirlersiniz. Siz işinizi kaliteli ve hızlı bir şekilde yaparsanız tercüme fiyatını da kendiniz rahatlıkla belirleyebilirisiniz.

Daha Fazla Para Kazanabilirsiniz

Online tercüme Yaparak Para Kazanma
Online tercüme Yaparak Para Kazanma

Online tercüme yaparak daha fazla para kazanmak için mutlaka tercüme bürosu ile kurduğunuz iletişim çok önemlidir. Kuracağınız iletişimde yeni işlere açık olduğunuzu belirtir tarzda usturuplu olmalısınız. Ödemelerinizi genellikle peşin almaya gayret gösterin. Ancak çalıştığınız tercüme bürosu kurumsal bir şirket ise ve büro ile iletişiminiz güçlü ise ve bir anlaşma yaptıysanız bu konu sorun olmayacaktır.

Yapamayacağınız işleri kesinlikle almayın. İşi aksatmanız sizi sıkıntıya sokacaktır. Bu nedenle bu konuda dikkatli davranmalısınız.

Evrakı söz verdiğiniz günde ve saatte teslim etmeye özen gösterin. Bu sizi tercüme bürosunun gözünde sorumluluk sahibi ve işini düzgün yapan bir tercüman yapar. Bu da daha fazla kazanç sağlamanız anlamına gelir.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

3 Yorum

 1. Benim ana dilim Kazakça.Ama Rusça ve Türkçe çok iyi konuşuyorum.Öğrenciyim,o yüzden kendime uygulu Tercumanlık iş arıyorum.

  1. Benim ana dilim Özbekçe.Ama rusça ana dilim gibi iyi biliyorum.Türkçede,ana dilim gibi olmasa bile , çok rahat konuşabiliyorum. Aynı zamanda öğrenciyim. Türkiyeye taşındığımıza 7 ay oldu. O yüzden kendime uygun tercümanlık işi arıyorum. Cevabınız ıçın önceden teşekkürler.

 2. Aydınlatıcı bilgi için çok teşekkürler. Yukarda belirttiğiniz sitelerden İngilizce-Türkçe çeviri için en uygun olanlarının hangisi olduğunu belirtebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu