Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Diğer

Uyuşturucu Bağımlılığı İle İlgili Şaşırtıcı Deney: Fare Parkı

Son yıllarda artan ve tüm Dünya’da mücadele edilen uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili ilginç bir deney var. Bağımlılığın sebep olduğu konular bizim bildiklerimizle sınırlı değilmiş. Fare Parkı deneyi bunu en iyi şekilde gösteriyor.

1970’lerde psikoloji profesörü bruce alexander tarafından gerçekleştirilen; uyuştucu maddelerin bağımlılık yaptığı sonucunu veren diğer deneylerdeki mantık hatasını aşmak amacıyla hazırlanmış bir deneydir.

süreç şöyle işler: kafesteki fareye biri kokainli biri saf olmak üzere iki farklı su sunulur. fare zamanla kokainli suyu tercih etmekte ve nitekim bağımlı olmakta, sonunda da ölmektedir. ancak bruce alexander deneyde bir sorun olduğunu fark eder. farenin kokainli su dışında tercih edebileceği bir eylem söz konusu değildir. bunun üzerine bir fare parkı kurar. içinde tekerlekler, tüneller, güzel fare yemekleri, toplar vardır. ve gene biri kokainli biri saf olmak üzere iki şişe su verir. sonuç elbette değişecektir. fareler kokainli suyu ya tercih etmezler ya da nadiren içerler ve hiçbiri ölmez.


bunun üzerine bruce alexander deneyi genişletir. en baştaki sorunlu deneyde olduğu gibi birkaç fareyi boş bir kafese kokainli su ile birlikte koyar ve fareler bağımlı hale gelir. daha sonra onları fare parkına yerleştirir. fareler ara ara yoksunluk krizi yaşamış fakat kısa sürede bağımlılıklarından kurtulmuşlardır.

İnsan Neden Uyuşturucu Bağımlısı Olur?

Bir insan 20 gün boyunca uyuşturucu kullanırsa 21. günde vücudu fiziksel olarak daha fazlasını arzular. Çünkü uyuşturucu içerisinde insanları bağımlı yapam kimyasal maddeler var. Uyuşturucu bağımlılığı budur. İşte yanılgılarımız burada başlıyor..

Bağımlılık Hakkında Bildiğimiz Birçok Şey Yanlış

Örneğin kalçanızı kırdığınızda hastaneye gidersiniz ve size yüksek miktarda diamorfin verirler. Diamorfin, uyuşturucudur.

Diamorfin tahmin edebileceğinizden çok daha güçlü bir uyuşturucudur

Düşünün, çevrenizdeki hastanelerde uyuşturucu verilen bir sürü hasta var. Bu kadar uyuşturucuya maruz kalan insan varken birilerinin bağımlı olması gerekmez mi? Fakat bu durum incelendiğinde insanların bağımlı hale geldiğine dair bir bulguya rastlanılmadı. Peki o zaman neden hastanede uyuşturucu verilen insanlar bağımlı olmuyor.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu