Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Sağlık
Trend

Yüzde Oluşan Delik ve Çukurlar Nasıl Geçer?

Yüzde Oluşan Delik ve Çukurlar Nasıl Geçer?

Yüzde Oluşan Delik ve Çukurlar
Yüzde Oluşan Delik ve Çukurlar

Yüzde Oluşan Delik ve Çukurlar Nasıl Geçer? Yüzdeki delikler ve çukurlar, sivilce çukurları, sivilce delikleri sık karşılaşılan cilt problemlerindendir. Ciltte oluşan sivilceler ve buna bağlı olarak oluşan çukurlar birçoğumuzun ortak sorunudur. Cildimizdeki sivilceler genellikle ergenlik döneminde ortaya çıktığı gibi, ileriki yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Cildimizi ve görünüşümüzü bozan bu sivilcelerden kurtulmak için birçok yöntem uygulamaktayız. Ancak, yanlış uygulamalar sonucu cildimizde çukurlar oluşabilir. Bu çukurlar zamanla cildimize kiri ve virüsleri alarak mikroplu bir hal almaktadır. Bununla birlikte cildimizde oluşan çukurlar genetik olarak da oluşabilir. Özellikle yağlı ve karma cilt tipine sahipseniz cildinizde çukur oluşumu daha fazla olacaktır.

Yüzde Delik Nasıl Oluşur?

Yüzde Delik Nasıl Oluşur
Yüzde Delik Nasıl Oluşur

Yüzünüzde oluşan çukurlar ve delikler genellikle, cildinizde oluşan sivilcelerin sıkılması ya da patlatılması ile oluşabileceği gibi sivilcelere hiç dokunulmadığında bile oluşabilir. Bu gibi durumlarda yani sivilce oluştuğunda mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Bazılarınız bu çukurları kapatmak için fondöten ya da pudra kullanırlar. Oysaki tamamen yanlış bir uygulamadır. Bu kozmetik ürünleri bu gözenekleri tıkayarak çukurların kalıcı olmasına neden olur.

Yüzde Oluşan Çukurlardan Doğa Yöntemler ile Kurtulma Yolları

Doğal yöntemler ile cildinizde oluşan deliklerden kurtulmanız için çeşitli maskeler bulunmaktadır. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, bu maskeler sadece yeni oluşan cilt çukurlarında etkilidir. Eskiden oluşmuş çukurlarda etkisizdirler. Bununla birlikte cilt tipinizi iyi bilmelisiniz ve buna göre maskeler kullanmalısınız. Herhangi bir alerjiniz varsa maskeyi buna dikkat ederek uygulamalısınız. Bu süreç içerisinde cildinizdeki gözenekler ile birlikte cildiniz de gevşediğinde, cildinizi sıkılaştırıcı maskeler kullanmalısınız. Şimdi gelin birlikte cilt çukurları için kullanılan maskeleri birlikte inceleyelim.

Yoğurt ve Kakao Maskesi

Yoğurt ve Kakao Maskesi
Yoğurt ve Kakao Maskesi

Uygulayacağınız bu maskenin içinde bulunan kakao, cildinizdeki sivilcelerin kuruyup yok olmasını sağlarken, yoğurt ta cildinizin kaybettiği nem dengesini sağlar. Bu maske ile hücreleriniz yenilenerek kolajen miktarı artacaktır.

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı doğal yoğurt (marketlerde satılan yoğurtları değil doğal yoğurt kullanmalısınız),
 • Bir tatlı kaşığı kakao

Uygulanışı

Doğal yoğurdu ve kakaoyu bir kabın içerisinde homojen bir hale gelene kadar karıştırmalısınız. Daha sonra hazırlamış olduğunuz maskeyi cildinize oval bir şekilde masaj yaparak uygulayınız. Maske cildinizde 15 dakika bekletildikten sonra bol su ile yıkanmalıdır. Bu maske haftada bir kez uygulanabilir.

Bal Maskesi

Bal Maskesi
Bal Maskesi

Sağlığımız açısından oldukça faydalı bir besin maddesi olan bal, aynı zamanda sivilceler konusunda da etkilidir. Sivilce iltihaplarını gideren bal, sivilce izlerini yok edip aynı zamanda cildin sıkılaşmasını sağlar. Bal maskesinin içine limon da eklendiği taktirde sivilcelerin daha hızlı bir şekilde kurumasını sağlar.

Malzemeler

 • Bir çay kaşığı bal,
 • Bir çay kaşığı tarçın,
 • Üç damla limon suyu,

Uygulanışı

Tüm malzemeler bir kabın içerisinde karıştırılarak krem haline getirilir. Cildinizi iyice temizledikten sonra karışımı cildinize uygulayınız. Maskeyi cildinizde 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada iki ez uygulayabilirsiniz.

Muskat Maskesi

Muskat Maskesi
Muskat Maskesi

Muskat ve tarçın cildinizdeki sivilceler ve çukurlar için oldukça faydalıdır. Bu maskeyi düzenli bir şekilde uyguladığınız taktirde sivilce izlerinin ve çukurların giderek azaldığını fark edeceksiniz.

Malzemeler

 • Bir tatlı kaşığı muskat rendesi,
 • Bir tatlı kaşığı tarçın,
 • Bir yumurtanın akı,
 • Bir çay kaşığı bal,
 • Bir çay kaşığı limon suyu,

Uygulanışı

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırarak homojen bir krem haline getiriniz. Cildinizi iyice temizleyiniz. Hazırlamış olduğunuz karışımı, cildinize oval hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Bu maskeyi haftada iki defa uygulayabilirsiniz.

Kömür Maskesi

Kömür Maskesi
Kömür Maskesi

Kömür maskesi, sivilce nedeniyle oluşan çukurların giderilmesinde oldukça etkilidir. Kömür hapını eczanelerden temin edebilirsiniz.

Malzemeler

 • Bir adet kömür hapı,
 • Bir tatlı kaşığı kil,
 • Bir tatlı kaşığı süt,
 • Bir çay kaşığı toz jelatin,

Uygulanışı

Maskeyi hazırlamadan önce kömür hapını iyice ezerek toz haline getiriniz. Daha sonra tüm malzemeyi bir kabın içerisinde iyice karıştırarak maskeyi hazırlayın. Maskeyi cildinize uygularken yerçekimine karşı masaj yapara uygulayınız. Maskeyi cildinizde 20 dakika beklettikten sonra bol ılık su ile yıkayınız. Bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Votka Maskesi

Votka Maskesi
Votka Maskesi

Votka, içerisindeki bileşenler sayesinde ciltte oluşan çukurların giderilmesini sağlar.

Malzemeler

 • İki emek kaşığı votka,
 • İki yemek kaşığı elma suyu,
 • Dört yemek kaşığı yulaf unu,
 • Bir tatlı kaşığı kayısı yağı,

Uygulanışı

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırarak krem kıvamına getirin. Daha sonra cildinizi iyice temizledikten sonra, cildinize masaj yaparak bu kremi uygulayınız. Maskeyi yüzünüzde 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile iyice yıkayın. Bu maske haftada iki kez uygulanabilir.

Havuç Maskesi

Havuç Maskesi
Havuç Maskesi

Havuç besleyici olduğu kadar cilt için de faydalı bir besindir. Cildin nemlenmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Bu sayede gözeneklerin de azalmasını sağlar.

Malzemeler

 • Üç yemek kaşığı limon suyu,
 • Üç yemek kaşığı havuç rendesi,

Uygulanışı

Bir orta boy havucu rendeleyin ve bu rendenin içine limon suyunu da ilave ederek iyice karıştırın. Daha sonra bu malzemeyi buz kalıplarına koyarak donduruyoruz. Her gün bir kalıp buzu alarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu maskeyi her gün düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Profesyonel Yöntemlerle Ciltteki Çukurlardan Kurtulma Yolları

Profesyonel Yöntemlerle Ciltteki Çukurlardan Kurtulma Yolları
Profesyonel Yöntemlerle Ciltteki Çukurlardan Kurtulma Yolları

Yeni oluşmuş olan cilt çukurlarının tedavisinde doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak, daha önceden oluşmuş cilt çukurlarının tedavisi için profesyonel destek almalısınız. Size burada başvuracağınız medikal cilt tedavim yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Lazer Tedavisi

Yüzümüzdeki sivilce izlerini, çukurların ve deliklerin kapatılmasında oldukça etkili bir yöntem olan lazer tedavisi, diğer medikal cilt tedavi yöntemlerine göre oldukça maliyetli bir yöntemdir. Bununla birlikte tedavi sonrası iyileşme süreci de biraz uzundur. Lazer tedavisi uygulamasında, çukur ve deliğin derinliğine göre hangi uygulamanın yapılacağına karar verilir. Daha sonra lazer ile doldurma işlemi yapılır. Ayrıca, lazer ile ölü deriyi sökme tekniği de çukurların tedavisinde oldukça etkilidir. Deriyi soyma tekniği ile yeni hücre oluşumu sağlanıp cildin bebeksi bir hal alması sağlanır.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling işleminde ciltteki çukurlar kimyasal maddelerle doldurulur ve ciltten ölü deri kaldırılır. Üst derideki lekelerin giderilmesi sağlanır. Bu uygulamada kimyasal maddeler kullanıldığı için, çok dikkatli olunmalı ve bu işte profesyonel bir uzmandan yardım alınmalıdır. Uzman olmayan birine yaptırıldığında ciltte yanıklar oluşabilir.

Dolgu Maddeleri

Oldukça kolay olan ve sıkça tercih edilen bir yöntem olan dolgu yönteminde, cilde kolajen madde enjekte edilerek çukurların doldurulması sağlanır. Bu yöntemde cilt hastalıklarının da önüne geçilmiş olur.

Dermabrazyon

Günümüzde fazla kullanılmayan bir yöntemdir. Lazer yöntemi çıkmadan önce oldukça sık kullanılmaktaydı. Cilt soyma tekniği adı verilen Dermabrazyon yönteminde cildin üst tabakası metal bir fırça yardımı ile soyulur. Bu sayede ciltteki çukurların ve lekelerin kaybolması sağlanır. Tedavi sonrası iyileşme bir ay sürmektedir.

Mikrodermabrazyon

Dermabrazyon yöntemine benzeyen Mikrodermabrazyon yönteminde cilt yüzeysel olarak soyularak çukur, delik ve lekelerin yok olması sağlanır. Mikrodermabrazyon yöntemi yüzeysel yapıldığı için iyileşme süresi de oldukça kısadır. Ciltteki çukurların derinliğine göre 6-7 seans sürmektedir.

Kolajen Bazlı Kremler

Cildin yenilemesini sağlayan kolajen, cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Bu nedenle birçok kozmetik ürününde de kullanılmaktadır. Kolajen bazlı kremler alarak çukurların yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bu kremleri doktor gözetiminde kullanmalısınız.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu