Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Oyun

Half Life Ne Zaman Çıktı?

Half-Life Nedir?

Half-Life, Sierra Studios ve Valve tarafından üretilen bilim-kurgu türünden bir bilgisayar oyunudur. Half-Life serisinin ilk oyunu olma özelliği ile birlikte Valve şirketinin ürettiği ilk oyun olma özelliğini taşır.

Half Life’ın Hikayesi

Half Life Oyununun Yapımcıları Mike Harrington & Gabe Newell
Half Life Oyununun Yapımcıları Mike Harrington & Gabe Newell

Her şey Mike Harrington ve Gabe Newell‘ın Microsoft‘tan ayrılıp Valve Corporation adlı şirketi kurmalarıyla başlıyor. Windows işletim sisteminin ilk üç sürümüne katkıda bulunmuş bu iki adam, üç boyutlu bir aksiyon oyunu yapmak istiyorlar.

Mike ve Gabe oyunu yaratırken ilk FPS oyunlarından DOOM ve Stephen King’in daha sonra filme de uyarlanan Sis romanından ilham alıyorlar.

Hatta projelerine “ok kılıfı” anlamına gelen QUIVER adını veriyorlar. Sis kitabında ters giden gizli deneyin ismi de “Ok Başı Projesi”ydi. Çaktınız mı? 1997’nin E3 Fuarı’nda ilk defa sunulan Half-Life‘dan görüntüler. Bugün bildiğimizden biraz farklı gözüküyor, değil mi?

Sebebi Mike ve Gabe’in akıcı bölüm tasarımı konusunda zorlanmaları. Bu yüzden bilim kurgu yazarı, aynı zamanda tasarımcı Mike Laidlaw‘u da ekibe katıyorlar. Oyunun çıkışını bir sene erteleme pahasına neredeyse her şeyi en baştan tasarlıyorlar.

Half-Life bir bilim terimi.Türkçe karşılığı “yarılanma süresi” Radyoaktif bir maddenin etkisinin yarıya iniş süresini belirtmek için kullanılıyor.

Bu terim Yunan alfabesinde de Lambda olarak bilinen harf ile temsil ediliyor. Bu sebepten oyunun logosunda da var. Half-Life geçirdiği radikal değişikliklerin ardından 8 Kasım 1998‘de PC’lere yolunu buluyor……da nedir bu “Half-Life”?

Half-Life bir first person shooter yani birinci şahıs nişancı oyunu. Ben, sen, o, biz, siz, onlar arasından “ben” olup o nişandan bu nişana gittiğiniz oyunlara deniyor.

Oyunda hipster kılıklı Kuramsal Fizik dalında doktora vermiş Gordon Freeman rolünü üstleniyorsunuz. Black Mesa Araştırma Merkezi‘nde sıradan bir iş günü olacağını zannediyorsunuz ama ters giden bir deney sonucu Xen(Zen) adı verilen, saldırgan yaratıkların yaşadığı boyutun kapıları açılıyor ve kendinizi felaketin tam ortasında buluyorsunuz.

Yaratıklara karşı hayatta kalmaya çalışmak yetmezmiş gibi yaşanan bu olayı örtbas etmek için, hem sizin hem de yaratıkların peşine düşen hükûmetin adamlarıyla da baş etmeniz gerekiyor.

Half-Life hikâyesi, oynanışı ve grafikleri ile hemen dikkat çekiyor tabii. Dikkat çekmek ne kelime? FPS oyunlarında bir devrim yaratmış oluyor. Ek paketlerinden ve efsane modlarından bahsetmiyoruz bile, Oyun çıkar çıkmaz “Yılın En İyi Oyunu”, “Gelmiş Geçmiş En İyi Oyun” gibi sıfatlarla şımartılıyor da şımartılıyor.

Bu zamana kadar da 10 milyon kopya satmayı başarıyor. Bu büyük başarının hemen ardından da bi’ devam oyunu gelecek sanıyorsunuz, değil mi? E geliyor, geliyor ama orijinalinden 6 sene sonra: 2004’te. Bu gecikmenin sebeplerinden biri de Half-Life 2 için Source adlı yeni bir oyun motoru yaratılması.

Valve’ın 2003 te başlattğı Steam Servisi’nin güvenliği aşılarak oyunun internete sızması da ekstradan bir yıl erteliyor çıkış tarihini. Oyuna dönersek, spoiler vermeyelim, kısaca, bir kez daha Dr. Gordon Freeman ve meşhur levye ile City Seventeen’de başlayacak olan direnişin başrolü olacaksınız diyelim.

Oyun tanıtılırken en çok dikkat çekilen, neredeyse her şeyi hareket ettirebildiğimiz, Gravity Gun adlı silah. Hem bulmacaları çözmek, hem savaşmak için kullanabileceğiniz bu silah Source’un fizik motorunun gücünü göstermek için de oyun içi ideal bir reklam, değil mi?

Half-Life 2, 12 milyondan fazla satıyor. “Yılın Oyunu” dahil 39 adet ödüle layık görülüyor ve yine “Gelmiş Geçmiş En İyi Oyun” gibi sıfatlarla şımartılıyor. E hani gelmiş geçmiş en iyi oyun ilkiydi? E işte böyle büyük sözler sarf etmemek lazım.

Uzun bir aradan sonra da half life serisinin üçüncü oyunu half life 3 ile karşılaşıyoruz. Ne demek “daha çıkmadı”? Nasıl çıkmaz? 11 sene oldu be! Ah, beklemekten yaşlandık be Yalçın Abi…

Half-Life boyundan büyük işler başarmış bir oyun. Olmasa Steam de olmayacaktı. Özellikle Türkiye’de kocaman bi’ nesil internet kafelere Counter atmaya gitmeyecekti. Şimdi o nesil büyüdü, PC başında çaresiz bekliyorlar. Bekliyorlar ama Half-Life 3 çıkmayacak biliyorlar. İnsanlar bekledikçe beklentileri büyüyecektir.

Sonra tanıdığımız başka bir yüzle(Duke Nukem) aynı kaderi paylaşmayasın Half-Life. Aman diyelim. Bakalım, bekleyip göreceğiz. (Ömrümüz yeterse tabii.) Umarım nostalji damarınıza yeterince basabilmişimdir.

Neden Half-Life?

Oyun o kadar akıcı ve silahlar o kadar güzel ki. Half-life’ın croosfire, bounce gibi haritalarının zekice düşünülmüş olması sizi oyundan asla sıkmıyor. Oyunların aslında en temel sorunu bir süre sonra bıkkınlık hissi bırakması. Fakat half-life öyle mi? Bir dönemin sadece internet kafelerinde bu oyunun oynandığını biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız yada yaşınız gereği görmediyseniz Half-life’ın neden bu kadar sevildiğini anlamak için oyunu indirip bir şans verin bence :) Eşiniz arkadaşınız dostlarınız ile oynayacağınız en keyifli oyunlardan birisidir half-life. Motor silahını almayın racona çok uymuyor :)

Half-Life Nedir?

Half-Life, Oyun dünyasında adeta bir fenomen haline gelmiş 90 kuşağının FSP oyun türünde belkide en çok zaman harcadığı oyundur.Half-Life, sadece başarılı bir oyun olmanın çok daha ötesinde. İyi bir hikayeye sahip olması nedeniyle. Bir çok oyun firmasına ilham kaynağı olmuştur. Artık bir çok firma, hazırladıkları oyunlar için sağlam bir hikaye oluşturmaları gerektiğini anlamıştır.

Half-Life Ne Zaman Çıktı?

Half-Life
Yapımcı(lar)Valve Corporation
Oyun motoruGoldSrc
Platform(lar)Microsoft Windows PlayStation 2
Çıkış tarihiMicrosoft Windows: 19 Kasım 1998 PlayStation 2: 14 Kasım 2001

Half-Life Tarihi ve Bilinmeyenleri

Unlost Half Life Crossfire Günlükleri

Unlost gibi günümüzde bir çok oyun youtuber’ları Half-Life oyunu için özel video serileri yapmakta ve takipçi kitlesine sunmaktadır. Yakından takip ettiğim ve Crossfire kapışmaları için ws’ye dave ettiğim Unlost’un kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Deli Mi nNe, Thetabeta, Oyun portal, Glaxy Cahit Komtan, BLoodRappeR, ZeoNNN, PintiPanda, MuratabiGF, Enes Batur gibi bir çok Youtuber’ı konuk ettiği Croosfire Günlükleri video serisine buradan ulaşabilirsiniz.

kaynaklar:

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu