Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Sağlık

Artan Uyuz Vakaları İle Nasıl Başa Çıkılır – Uyuz Hastalığı Nedir – Tedavisi Nelerdir?

Son zamanlarda bir anda artan uyuz vakalarından nasıl korunabiliriz, uyuz hastalığı hangi ortamlarda görülür? Son zamanlarda bir anda artış gösteren uyuz birçok vatandaşı hedefine almış durumda. Uyuz vakasından etkilenenler tedaviye başladı bile. Peki, bu uyuz nereden geliyor, neden geliyor, neden bir anda artış gösterdi.

İstanbul Sağlık Meslek Odalarının yaptığı açıklamaya göre başta okullar olmak üzere toplu taşıma araçlarında bu konuya oldukça dikkat edilmeli. Kalabalık ortamlarda bulunduktan sonra mutlaka temizlik işlemleri yapılmalı.

Türkiye genelinde, her alanda bir uyuz vakası görülmeye başlandı. Durumun böyle olması vatandaşları büyük ölçüde telaşlandırdı. Özellikle İstanbul’da hızla yayılmaya başlayan uyuz hastalığı hakkında meslek odalarından uyarılar geldi. İstanbul Meslek Odalarının yaptığı açıklamaların içinde uyuza karşı alınabilecek önlemler ve tedavi süreçleri yer alıyor.

Öncelikle uyuzu tanımak gerekiyor. Uyuz nedir? Uyuz Neden Olur? Uyuz nasıl bulaşır? Gibi sorulara cevap almadan çözümünü arayıp uygulamak olmaz.

Uyuz Nedir?

Uyuz hastalığı kaşıntılı deri dökülmelerine sebep olan bir tür eklem bacaklı “’sarcoptes scabiei himinis” hastalığıdır. Kış aylarında sıkça görülür ve yayılmaya çok müsaittir. Özellikle toplu taşıma araçlarında yayılır. İnsan gözü ile görülemeyen eklem bacaklı canlılar, cilt üzerinde oluşturdukları etki yüzünden kaşınılmasına neden olur. Uyuz hastalığı, hiçbir nitelik fark etmeksizin herkeste görülebilir.

Uyuz Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Uyuz hastalığı, 15 dakika içerisinde bir insandan bir insana geçebilir. Aynı ortamda bulunulması bile bu hastalığı yayılmasında etkili. Özellikle aynı yatakta yatılıyor ve el ele tutuluyorsa uyuz hastalığının yayılmaması için hiçbir engel yok.

Uyuz Nedir

Uyuzun Belirtileri Nelerdir?

Uyuz paraziti bulaştığı andan itibaren bir etki göstermez. Bulaştıktan yaklaşık 3 ila 6 hafta sonra etkilerini göstermeye başlar. Şikâyetler 3 ila 6 hafta sonra gün yüzüne çıkar. Geceleri artan kaşıntı, sıcak su ile temasta oluşan kaşınma isteği başlıca belirtiler arasındadır. El bilekleri, kulak arkaları, bel bölgesi, el parmaklarının arası, koltuk altı, ayak bilekleri, ayaklar, kalçalar, kadınlarda meme uçları ve erkeklerde genital bölgede kaşınma ile görülebilir. Bunların dışında deride kabarıklıklar, su toplamaları ve kızarıklıklar gözlemlenir.

Uyuz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyuz tedavisi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Tedavi sırasında dikkate alınması gereken özellikler arasında kişinin yaşı ve bağışıklık sistemi temel alınır. Klasik tedavi yöntemleri olan merhem gibi ilaçlar cilde uygulanırken dikkat edilmeli ve her alana uygulanmalı. Aksi halde kaçış sağlayan uyuzlar vücudunuzun diğer bölgelerinde belirtiler gösterecektir. Kullanılan kullanmayan bütün giysi, çarşaf ve çamaşırların 60 derecede yıkanması gerekiyor.

Yıkanamayacak olan eşyalarınızı bir poşetin içerisine koyarak üç gün havasız şekilde bırakın. Bu şekilde bırakanız uyuzun yok olmasını sağlayacaktır ve yeterli olacaktır. Başarılı bir şekilde tamamlanan tedavi süreçlerinin ardından bile en az üç en fazla altı hafta kadar belirtiler devam eder.

Uyuz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

 Uyuzdan Nasıl Korunabiliriz?

Uyuzdan korunmak için hijyene çok dikkat edilmeli. Özellikle diğer insanların da yaşadığı okullar, oteller, toplu taşıma araçlarına binerken inerken ve indikten sonra hijyenik önlemler alınmalı. Mümkünse ve zorundaysanız tutamaçları tutarken bir peçete kullanmalısınız. Okullarda ve otellerde her şeye dokunmamalı ve yaşamınız içerisinde bulunan insanlarla pek yakın temasa geçmemelisiniz.

Kişisel bakım ürünlerinin temizliğine çokça dikkat etmeli ve herkesle aynı havluyu kullanmamalısınız. Evinizde mutlaka kendinize ait bir havlu bulunsun. Havluları da nemli olarak bırakmayıp gereken kurutma işlemini gerçekleştirin.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu