Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GüzellikKadın ModasıKadınca

MAKYAJA GİRİŞ

MAKYAJI GÜZEL GÖSTERMEK Mİ?

makyaj

‘Hadi oradan canım sen de’ dediğinizi duyar gibiyim. Uzun süredir yüzüme kaliteli kalitesiz birçok makyaj malzemesi kullandım. Ve emin olun ucuz ürünü bile kaliteli ve güzel gösterebilirim.

Bunun için ilk iş cildi gerçekten temiz olduğuna inanıncaya dek temizlemek. İyice sabunlayın, yıkayın, silin, kurulayın… Hatta benden duymuş olmayın bu arındırma işlemini nemli sıcak havlularla yapanlar bile var. Dilerseniz bunu da deneyin tabii ama daha pratik olması açısından yıkamak ve kurulamak daha cazip. Sonuç olarak yoğun kimyasal uygulanmak üzere olan cildinizin temiz ve arınmış olduğundan emin olun.

Böylece daha pürüzsüz ve duru bir makyaj elde edeceksiniz. Ardından cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçin.Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, su bazlı az yağ içerikli nemlendiriciler işinizi görür. Karma veya kuru cildi olanlar daha yağlı ve nemlendirme yetisi daha fazla olan bir nemlendirici tercih edebilir. En büyük olay bu ikisindeydi, temizlik ve nemlendirme.

Sıralama olarak makyaja girişi hep gözden yaparım, tavsiye de ederim. Çünkü etrafa saçılan renkli toz parçacıklarını fondöten ile toparlayabilirsiniz. Göz boyama sanatında en önemli şey göz yapısını tanımak ve göz rengini doğru far ile kombinlemek. Soğuk ve sıcak renkler arasındaki geçişleri doğru bir şekilde uygularsanız profesyonel bir elden göz makyajı yapılmış havası uyandırabilirsiniz.

Uygulayacağınız farı bir fırça ile karıştırmak (cağnım bloggerların ‘blending’ dediği mevzu) iyice dağıtmak, yapacağınız göz makyajını daha yumuşak gösterir. Uç noktalara koyu renkler ise daha çekici bakışları sağlar, önemli olan nasıl baktığınızdır gerçi, makyaj sadece figüran. Zıt kutuplar birbirini çeker algısı vardır bilirsiniz, bu durumda gözünüze sürdüğünüz kırmızı farın tamamlayıcısı olarak mavi rengi seçtiğinizi varsayalım. Normal koşullarda bu ikisi arasında inanılmaz bir uyumsuzluk vardır fakat demin bahsettiğim gibi doğru karıştırma ile makyajı yumuşatırsanız, hooppp alın size uyumsuzluğun uyumu.

Şimdi kirpiklerden bahsedeceğim biraz, kendileri uzamak, kıvrılmak, hacim kazanmak nedir bilmiyor. Bunun için, eğer kısa ve az kirpikleriniz varsa kıl fırçalı bir rimel ile kirpiklerinizi daha uzun ve hacimli gösterebilirsiniz. Eğer gür ve uzun kirpikleriniz varsa, dilediğiniz rimeli kullanın, Tanrı sizi seviyor. Rimel öncesi kirpik makası kullanmak da işinizi görecektir.

Kaşlara giriş yapmak istemezdim ama maalesef birçoğumuzun mustarip olduğu bir konu bu. Şimdi şuna bir açıklık getirelim. Herkes gür kaşları yok (benim gibi), bu nedenle alacağınız bir kaş farı, kalemi ya da rimeli sizi bir sıkıntıdan kurtaracaktır. Ama şu noktada anlaşalım, yalapşap sürmek yok! Önce kaş çerçevenizi belirleyip hafif hafif çizin, bu noktada unutmayın çok bastırmak da yok.

Ardından kaşınızın başlangıç noktası daha yumuşak, daha açık görünecek şekilde çerçeve içerisini boyayın. Ardından eğer kaşınızda hoşunuza gitmeyen bir boya topakcığı, koyu renkli alan görürseniz, onu hiç acımadan bir kaş tarağı veyahut fırçasıyla dağıtın. Kaşınızın altına, tercihen kavis noktasına aydınlanmak (burada amaç kaşı daha kalkık göstermek ama her neyse) amacıyla biraz aydınlatıcı sürün. Böylece kaşı da tamamlamış olduk.

Şimdi sırada belki sivilceli, belki lekeli, belki bol gözenekli, belki siyah noktalı, belki pürüzsüz bir cilt var (benimki pürüzsüz dışında her şey bu nedenle ona göre konuşma yapacağım sanırım) ve arkadaşlar unutmayın, bunlar kusur değil vücut özellikleri. Hatırlarsanız ilk başta yüzümüzü nemlendirdik. O nemlendirici emilene kadar makyajın geri kalanını yaptık, geldik zurnanın pırt dediği yere.

Eğer makyajı günlük yapacaksanız, baz kullanmanızı tavsiye etmem çünkü fondötenden arda kalan gözenekleri doldurma işini de kendisi üstleniyor. Eğer düğün dernek, mezuniyet, toplantı gibi meşakkatli işleriniz varsa kullanabilirsiniz, fakat unutmayın baz kullanırsanız kalıp bir makyaj çıkabilir ortaya. Yapılan nemlendirme işleminin ardından cildinize uygun, oksitlenmeyen, boynunuz ve yüzünüz arasında ırk farkı yaratmayan fondöteni, doğal görünüm ve eşit dağılmışlık yaratmak adına bir fırça yardımı ile uygulayın.

İyice dağıttığınızdan emin olun ve fondötenle işi bitirin. Günlük makyaj yapıyoruz burada, kontür yapma işlemine girmeyeceğim hiç. O nedenle, cilt tonunuza uygun (tavsiye; beyaz tenlilere pembe, buğday tenlilere şeftali tonları, esmerlere ise kırmızı tonları daha çok yakışıyor) allığı seçiyoruz gülümsediğimizde gözümüzün altında oluşan minik dağlara ve biraz da burun ucuna sürüyoruz.

Bunun için ayrı bir paragraf açmak istedim çünkü en sevdiğim yere geldik ‘aydınlatıcıı’. Şunu belirteyim, bu bahşedilmiş en muhteşem makyaj malzemesidir. Kaş altına, elmacık kemiklerine, çeneye, dudak üstüne, alına ve burun ucuna sürülebilir ama evet, yoldan çıkmıyoruz ve günlük oluyoruz. Bunun için elmacık kemikleri ve biraz da burun üzeri yeterli olacaktır.

Okuduğunuz üzere makyaj yapmak ve onu güzel göstermek bu aşamalardan geçiyor. Başlıkta da  söylendiği gibi bu yalnızca makyajı güzel göstermek. Sizin güzel görünmek için herhangi bir boyaya ihtiyacınız yok. Makyaj sadece farklı bir görünüm katar. Siz onsuz da güzelsiniz.

Sevgi ve güzellikle kalın.

Bilge Kadın

Bilgekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Pratik Bilgiler ve Yemek Tarifleri hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan moda sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu